Moja prvá zahraničná stáž

logo-aiesec1Na stáž v Rumunsku som sa dostala cez AIESEC, o ktorom som sa dozvedela len pár mesiacov pred odchodom. Som dobrodružná povaha a láka ma vidieť svet. O Rumunsku počúvame samé negatívne správy, ale mňa vábia práve menej rozvinuté krajiny. Túto som si vybrala náhodou, a keďže moja angličtina nie je na vysokej úrovni, bola to jedna z možností, ako sa dostať na stáž aj bez jej výbornej znalosti.

staz-ponuka-bohaty-rogramPrvý odoslaný mail a hneď ma prijali. Týždeň na to som už sedela vo vlaku. Bolo to jednoduché, pretože Rumunsko je blízko a nie sú potrebné víza, žiadne očkovania a podobne. Pred cestou som bola, samozrejme, v strese, hlavne, keď deň pred mojím odletom skrachovala letecká spoločnosť, cez ktorú som mala letieť. Mnoho rôznych predstáv vo mne vyvolával aj odchod k cudzím ľuďom.

Cestou vo vlaku som začala byť pokojnejšia a pohľad na krásne hory na hranici Transylvánie ma upokojoval. Ploiesti, mesto do ktorého som išla, leží neďaleko Bukurešti, hlavného mesta Rumunska. Je to jedno z väčších, nie veľmi pútavých miest, kde som mala pomáhať s promom neziskových organizácií. To bolo mojou úlohou na tejto stáži. Moja neziskovka sa zaujímala o umenie, hlavne o hudbu. Založili ju študenti fakulty hudby a chceli prezentovať všetky formy umenia a hudobné žánre. Stretla som mnoho ľudí, ktorí sa snažili o rozvoj krajiny. Je to pre nich ale veľmi ťažké, pretože kvôli zlej finančnej situácii obyvateľstva je problém získať peniaze na akýkoľvek rozvoj neziskových a iných organizácií, ktoré sa snažia doviesť krajinu na vyššiu úroveň. Ulice rumunských miest sú plné psov a bezdomovcov, ale kontrast tvorí nádherná príroda a úkazy, napríklad aj neďaleko mesta, v ktorom som strávila stáž.

Viac je niekedy viac

Výhodou stáže cez AIESEC je, že v zahraničí sa o stážistov starajú členovia AIESEC danej krajiny. Ku mne boli rumunskí AIESECári veľmi milí a pomohli mi vždy, ak sa vyskytol nejaký problém. Mala som zabezpečené bývanie v byte spolu s ďalšími stážistami: s chlapcami z Poľska a Nemecka a dievčaťom z Turecka. Boli to veľmi zaujímaví a cieľavedomí ľudia, s ktorými som cestovala po krajine a navštevovala historické pamiatky či múzeá, a tak spoznala krajinu. Zúčastnili sme sa rôznych konferencií a stretnutí členov AIESEC a iných stážistov, kde som taktiež spoznala ľudí z rôznych krajín sveta.

draculov-hrad

Odporúčam mladým ľuďom využiť možnosti stáží cez AIESEC. Najlepšie je chytiť sa takejto šance počas skvelého študentského života, lebo je najviac dostupná práve v tomto období.

autorka článku: Petra Pohlová
zdroj foto: AIESEC

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.