Strávte leto pracovne a spokojne

zbalte-kufre-a-vycestujte-za-zarobkom-do-zahranicia1Letné mesiace nepredstavujú pre študentov len slnko, vodu a zábavu, ale predovšetkým čas na vylepšenie finančného konta. Niektorí si nájdu dobrú prácu aj na území SR, iní sa o to pokúšajú v zahraničí. Možností je veľa a ak ste rozhodnutí vycestovať, poradíme vám, ako si nájsť a zabezpečiť prácu.

Pracovné agentúry

Využitie služieb pracovných agentúr je asi najfrekventovanejším spôsobom, ktorý študenti používajú. Je to veľmi pohodlná cesta, pretože agentúra vybaví za vás väčšinu administratívnych povinností. Nikto však neposkytuje služby zdarma, tak sa pripravte na to, že za takýto komfort si budete musieť zaplatiť.

Dajte si záležať na výbere agentúry, ktorá vám sprostredkuje prácu v zahraničí. Najprv si preverte, či je pracovná agentúra, s ktorou chcete spolupracovať, registrovaná na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa možnosti navštívte agentúru osobne, aby ste si spravili lepší obraz o kvalite služieb. Porovnajte výšku poplatkov medzi niekoľkými agentúrami, pretože rozdiel môže byť až 100 €. Zvoľte si hlavne takú, v ktorej nemusíte platiť za registráciu. Môže sa vám stať, že si nakoniec z ich ponuky aj tak nič nevyberiete.

Podmienky registrácie má každá agentúra individuálne (životopis, dotazník, fotografia, kópia pasu, certifikáty a pod.) Ponuku pracovných pozícií si môžete pozrieť buď na internetovej stránke, alebo priamo na pobočke. Po podpísaní zmluvy a zaplatení poplatku (cca 200 až 300 €) domáca agentúra informuje agentúru v krajine, do ktorej idete a zabezpečí vám ubytovanie, poprípade ponúkne výhodný spôsob dopravy. Plusový bod majú tie agentúry, ktoré inkasujú províziu až z vašej výplaty. Máte istotu, že má skutočne záujem, aby ste začali pracovať.

Amerika je zložitejšiazbalte-kufre-a-vycestujte-za-zarobkom-do-zahranicia

V prípade USA sa určite oplatí využiť služby agentúry, ktorá vám pomôže vybaviť víza, pracovné povolenie a pod. Proces však trvá omnoho dlhšie, preto začnite s vybavovaním už o pár mesiacov skôr. Ďalšou alternatívou je zabezpečenie práce prostredníctvom Job Fair, kedy zamestnávatelia z USA prídu na SR a vy sa s nimi môžete osobne stretnúť, poprípade komunikovať cez skype.

EURES

Ďalšou možnosťou, ako si zabezpečiť prácu v zahraničí je sieť spolupracujúcich subjektov EURES – EURopean Employment Services (Európske služby zamestnanosti) – ktorých cieľom je uľahčiť voľný pohyb pracovných síl v rámci EÚ. EURES disponuje databázou voľných pracovných miest v rámci celej EÚ. Informácie o nich môžete získať prostredníctvom EURES poradcov, ktorých služby sú dostupné na každom úrade práce alebo cez EURES internetové pracovné portály.

Pre nás študentov sú atraktívne najmä sezónne práce (na farmách, v skladoch, zbery a pod). Výhodou je možnosť výberu brigády už od 4týždňov, takže nemusíte stráviť v zahraničí celé leto. Študentom, ktorí ovládajú nemecký jazyk, EURES umožňuje letné brigády v hoteloch, reštauráciách, systémovej gastronómii (McDonalďs, Burgerking….), poľnohospodárstve, upratovacích firmách a v určitých oblastiach priemyslu. V porovnaní s pracovnou agentúrou vám EURES poskytne iba informácie o práci (prac. čas, mzda, ubytovanie…) a údaje o zamestnávateľovi. S ním už komunikujete sami. Aj tu počítajte s poplatkom za sprostredkovanie (do 200 €), ktorý sa platí prijímajúcej agentúre v zahraničí pri podpisovaní pracovných zmlúv.

Na vlastnú päsť

Ak sa vám zdajú poplatky agentúram veľké, môžete si nájsť prácu aj sami. Dobré je, ak máte v zahraničí známeho, ktorí vás ubytuje, resp. nájde ubytovanie a pomôže s hľadaním práce. Je pravdepodobné, že po rozdaní pár desiatok životopisov si prácu nájdete v priebehu dvoch-troch týždňov. Ak však nechcete riskovať, prácu si môžete vybaviť ešte z pohodlia domova. Existujú internetové stránky, na ktorých sú zverejnené inzeráty o voľných pracovných miestach v rôznych krajinách EÚ (napr. www.freejob.sk). Stačí len poslať žiadosť so životopisom a dúfať v úspešnosť. Týmto spôsobom ušetríte, ale ubytovanie a všetky potrebné dokumenty a poistenia si v danej krajine musíte riešiť sami. Je to síce dosť náročné, nie však nezvládnuteľné. Stačí už len nabrať odvahu a otvoriť sa novým príležitostiam. Či už sa rozhodnete pre túto alebo inú alternatívu, prajeme vám pekné leto, veľa zarobených peňazí, no hlavne samé pozitívne skúsenosti!

autorka: Martina Nevolná
foto: Peter Raškovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.