Krájanie antalyjského koláča, 1. časť

tesime-sa-z-certifikatov-dosiahli-sme-a1-level-v-turectine1Náš pobyt v Antalyi bol obmedzený štyrmi týždňami a školou do poobedných hodín. Voľné víkendy a čas po škole nám ponúkli priestor na spoznávanie zaujímavých miest v meste a jeho okolí. Antalya je známym, obľúbeným a pomerne veľkým turistickým centrom. Ponúka pokojné aj preplnené pláže Stredozemného mora, nádych histórie, dávku dobrodružstva a adrenalínu.

Zistili sme

Okrem bežných dovolenkových aktivít sa vám tu ponúka možnosť sledovať život bežných ľudí, obyvateľov, ktorí tu žijú svoje vlastné životy odhliadnuc od ruchu turizmu, ktorý, či chcú, alebo nie, ovplyvňuje kolobeh ich dní. Mnohí sú s ním úzko spätí a vďačia mu za živobytie, iní sa len prizerajú. Obyčajný turista, ktorý si do Antalye príde vychutnať pláž, svoj hotel, relax a prechádzky po starom meste, má len minimálnu šancu spoznať povahu a kolobeh života tunajšieho obyvateľstva.

Sami sme sa presvedčili, že ľudia v tomto meste majú akoby dve rôzne hemisféry, na základe ktorých sa inak správajú k bežným turistom, inak k dlhodobejším hosťom. Po čase sme zistili, že čarovným zaklínadlom na všetko sú tri slová: „Ben Türkçe oğrencim.” (Študujem turečtinu). Potom šlo všetko akosi ľahšie. Nakupovanie, stravovanie a vôbec poznanie. Boli sme im odrazu bližšie, boli ochotní nielen pýtať sa, ale na oplátku prezradiť veľa o sebe, o svojej krajine, o ľuďoch v nej.

Videli sme

Snažili sme sa ochutnať zo všetkého, čo Antalya ponúkla. Na začiatok sme „okoštovali” more. Miesta, kde sme sa zložili, boli kamenisté s príjemne osviežujúcou azúrovou vodou. Milovníci klasickej pieskovej pláže by nemali obísť Lara Beach. Plávali sme na odľahlej pláži mimo preplneného Beach Parku, ktorá je obľúbená predovšetkým tunajšími rodinami s deťmi.

Turecká rodina na pláži: koberec a všetko potrebné v igelitkách.
Turecká rodina na pláži: koberec a všetko potrebné v igelitkách.

Po prvýkrát sme len s údivom sledovali, s akým vybavením sa všetci na pláž vybrali. Nesmie chýbať veľký koberec – pláž je predsa kamenistá, varič na čaj alebo aspoň termoska, prenosná chladnička plná jedla a pitia. Do plnej výbavy ešte slnečnicové semená na lúskanie a spoločenské hry pre celú rodinu. Práve v týchto častiach pláže môžete najčastejšie vidieť ženy zahalené od hlavy po päty. Čo na tom, že sú vo vode, tu sa predáva aj špeciálne plávacie oblečenie. Nezáleží na tom, v ktorej dennej, večernej či dokonca nočnej hodine sa na pláži ukážete. Nové rodiny stále prichádzajú a odchádzajú, raňajkujú, obedujú a večerajú.

Niektoré ženy sa len prechádzajú...
Niektoré ženy sa len prechádzajú...
...iné aj plávajú. Výnimkou sú tie, ktoré to zvládajú aj bez nafukovacieho kolesa (TOTO NIE JE VTIP!).
...iné aj plávajú. Výnimkou sú tie, ktoré to zvládajú aj bez nafukovacieho kolesa (TOTO NIE JE VTIP!).

Len dvadsať minút chôdzou je na pláži iný svet. Svetlami žiariaci a letnými hitmi ozývajúci sa Beach Park je len polorozpadnutým múrom oddelený od pokojnej rodinnej časti pláže. Je pozdĺž lemovaný reštauráciami a barmi, ktoré síce cez deň ponúkajú rovnaké menu, večer vám však všetci naservírujú odlišnú spleť chutí latinsko-americkej, popovej, rockovej, techno, alebo obľúbenej domácej muziky. Nočné kluby od seba nie sú vzdialené viac ako 50 metrov a vstup je väčšinou prehnane vysoký (miestami až 20 TL = 10 € a drink za menej ako 6 TL = 3 € tu nedostanete). Aj preto mladí ľudia volia popíjacie večery na pláži medzi dvoma rôznymi diskotékami a ak majú chuť, zavlnia sa v rytmoch mixu oboch DJ-ov alebo zvolia nočné kúpanie v mori. Po sparných dňoch na Antalyjských plážach sme zatúžili po jemnom schladení.

Turecko-beach-park

Čo nás osviežilo, dozviete sa nabudúce. 🙂

autorka článku a foto: Radmila Štelbašská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.