Nepostrádateľní Postrádateľní

expendablesThe Expendables. Akčný thriller, USA, 2010. Réžia: Sylvester Stallone. Hrajú: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Mickey Rourke, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Terry Crews, Randy Couture, Steve Austin, Giselle Itié, Charisma Carpenter, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis.

Možno ste o nich ešte nepočuli. No oni sú už dávno tu. Bojujú za právo, milujú krásne ženy, používajú starý dobrý humor 80. rokov a… Dobíjajú rebríčky návštevnosti kín!

Keďže sme mali to šťastie a zúčastnili sme sa českej premiéry filmu Expendables, prinášame vám dnes, v deň predpremiéry na Slovensku, pohľad na túto snímku, kritikmi označenú ako akčný film snov. A musíme potvrdiť, že na ich slovách nie je čomu oponovať. Expendables: Postrádateľní je totiž splnenie sna každého čo i len najmenšieho fanúšika poriadnych akčných filmov. A najmä starej akčnej klasiky.

Sylvester Stallone, autor scenáru, režisér a zároveň hlavný protagonista snímky totiž konečne natočil roky sľubovanú „podívanú”, v ktorej sa objavil v spoločnosti tých najväčších legiend akčných filmov. Obsadením Expendables (možno nie kvantitou, ale kvalitou určite) ďaleko predbiehajú všetky blockbustery, ktoré ťažili z množstva hviezdnych mien, či už to boli Dannyho parťáci, oscarový Crash, historická Trója, sladká Láska nebeská alebo tarantinovka Nehanební bastardi. Sly týmto filmom priniesol do kinematografie renesanciu takmer zabudnutej dimenzie. Dimenzie kultových akčných snímok 80. a 90. rokov, ktoré v súčasnej produkcii skôr zapadajú prachom. A to si rozhodne nezaslúžia!

expendables-3

Film Expendables vracia na plátna kín kedysi nadmieru obľúbený žáner akčných snímok so skutočnými akčnými hrdinami. Nie, nechceme tým tvrdiť, že skupina zobrazených žoldnierov sú budúci záchrancovia sveta. Pri kastingu (ktorý prebiehal v Slyovej hlave) však museli preukázať značnú dávku schopností, ktorá ich oproti súčasným „akčným hviezdam” vyšvihla medzi obsadenú elitu. Kedysi totiž akčné filmy neboli o tom, že v nich animátori niekoho povozia na lankách pred zeleným plátnom. Predstavitelia museli perfektne ovládať bojové umenie či vrcholový šport a svoju úlohu si museli zaslúžiť a odmakať. A práve tento fenomén Stallone pri výbere hercov uplatnil. „Postrádateľní” sú pre tento film nepostrádateľní, lebo na nich a im podobných bol v minulosti žáner akčných filmov vybudovaný.

Niet sa teda čomu čudovať, keď vám povieme, že v menšej roli sa tu objavia aj Arnold SchwarzeneggerBruce Willis. Mimochodom, spolu so Slyom sú veľmi dobrí priatelia a dokonca vlastnia prestížnu sieť amerických stravovacích zariadení Planet Hollywood. Expendables si teda musíte pozrieť už len z jediného dôvodu – kvôli pamätnej kostolnej scéne, kde tieto tri esá zohrajú dokonalý dialóg založený hlavne na ich reálnych životoch. Nič totiž nepobaví lepšie ako podpichnutie, ktoré divák chápe vďaka posolstvu a narážkam. Táto časť sa v budúcnosti určite stane učebnicovým príkladom pre štúdium kinematografie, Hollywood predsa dekády žil legendárnym súbojom Stallone vs. Schwarzenegger.

V tandeme však majú ešte pekný zástup mlátičov – hviezdy najúspešnejších súčasných akčných filmov a profíkov zo sveta silových športov.

expendables1

Jason Statham (Lee Christmas) je v zostave síce najmladší, no nielenže zapadol, ale aj dokázal, že jeho dokonalá znalosť bojových umení vie vyvážiť skúsenosti ostrieľaných akčných hviezd. Je to jednoducho atlét prvej triedy, ktorý zosobnil pravú ruku šéfa komanda Stallona (Barneyho Rossa). Vďaka Stathamovmu veku bol do filmu vnesený aj kúsok romantiky, keď ako bývalý letec a tímový špecialista na nože riešil krásku Charismu Carpenter.

Jet Li (Yin Yang) už síce neskryje známky starnutia, no ako profík v boji zblízka nezostal kolegom nič dlžný. Ako jediný z celej party sa venoval dokonale prepracovanému vyhradenému bojovému umeniu, nie iba akémusi freestylu. Figúry presne vystihoval a kontroval aj takmer dvojnásobne väčšiemu Lundgrenovi. Stále bol uveriteľný (na rozdiel od toho, ako mohol vyznieť Jackie Chan, ktorý mal pôvodne túto rolu dostať) a dokázal, že by ešte veľa borcom vedel nakopať zadky.

Dolph Lundgren (Gunnar Jansen) rolu vojnového veterána a ostreľovača v podstate vyfúkol Jeanovi Claudovi Van Dammovi, ktorý natáčanie odmietol kvôli „úspešnému” reštartu kariéry. Spoločne sa dávno predtým objavili v snímke Univerzálny vojak a podobne šialenú úlohu ako tam sympatický Švéd zohral aj medzi Postrádateľnými. Zapredal dušu druhej strane, za čo mu kolegovia z tímu museli uštedriť príučku. Veríme však, že sa objaví aj v sľubovanom sequele.

expendables-5

Mickey Rourke (Tool) je vo filmovej branži známy svojím spätím so Slyom, vďaka ktorému sa opäť dostal nielen na filmové plátna, ale aj na výslnie reflektorov. Typickú úlohu mlátiča zo svojich posledných snímok však vymenil za rolu manažéra skupiny žoldnierov, ktorým zháňa kšeft a prehovára do duše. Bojových scén sa vzdal a zaskvel sa hlavne v dlhom a hlbokom nezostrihanom monológu, ktorým usmernil Expendables – vojakov aj samotný film.

Terry Crews (Hale Caesar) ako odborník na zbrane s dlhou hlavňou konečne dostal poriadnu akčnú úlohu, ktorá mu ideálne sadla. S nepriestrelnou vestou, ovešaný granátmi a s kanónom veľkosti tanku sa tento bývalý americký futbalista zaskvel. V predošlých rolách dokázal, že je skvelý komik, no celý jeho potenciál doteraz nebol využitý. Tu sa predviedol ako typický hrdina 80. rokov, bol presvedčivý a nezaškatuľkovateľný, určite najlepšia možnosť zo štvorice Terry vs. Wesley Snipes vs. Forest Whitaker vs. 50 Cent, ktorí prichádzali do úvahy.

Randy Couture (Toll Road), niekoľkonásobný víťaz a údajne najpopulárnejší zápasník MMA, má po celých Spojených štátoch špeciálne telocvične zamerané na tréning bojových športov. Tento grécko-rímsky zápasník si vo filme zahral odborníka na výbušniny a mozog operácií skupiny a hoci nedostal toľko priestoru ako ostatní, v záverečnom boji zohral rozhodujúcu úlohu.

Eric Roberts (James Monroe), takmer zabudnutá hviezda, sa dokonale zhostil úlohy záporáka. A ak bol doteraz považovaný iba za tieň svojej slávnej sestry, teraz prišla jeho vendeta. The Expendables vysoko prekonali návštevnosť Juliinej snímky Eat, pray, love. Starý dobrý Eric bol teda určite tá správna voľba.

Steve Austin (Dan Pain) bol Slyovi perfektným protivníkom v osobnom súboji, kde spoločne grandiózne predviedli svoje znalosti rôznych bojových štýlov. Dokonca sme s otvorenými ústami sledovali, ako 62-ročný Sly dokáže bez väčších problémov stvárať wrestlingové kúsky zarovno obrovským a výrazne mladším Austinom. Hoci tento wrestler s výstižnou prezývkou „Stone Cold” stvárnil zápornú postavu, ktorá to mala už od začiatku zrátané, do natáčania išiel naplno, o čom svedčí aj nepríjemná zlomenina krčného stavca, ktorú pri súboji s týmto obrom utrpel Stallone.

expendables-4

Mimochodom, bez zranení sa to jednoducho neobišlo, keďže chlapci si všetko točili bez kaskadérov. Za zmienku stojí aj kúsok Jasona Stathama, ktorý sa v tristokilometrovej rýchlosti vystrčil z lietadla, aby pálil na nepriateľa. Títo herci si proste „zorvú” košeľu a idú. Lebo sú najlepší. Pre milovníkov komixov to povieme inak. Sú ako skutoční Avengers – stelesnili svoje životné príbehy, ktoré ľudia sledujú už desiatky rokov, a urobili to dokonale. Scenár je síce jednoduchý (možno by ho niekto nazval tuctovým), ale typický pre 80. roky, s rovnako perfektným humorom, dokonalou choreografiou a dôrazom na reálne prvky.

Dejová línia sa nesie v duchu názvu označujúceho mužov, ktorí majú byť obetovaní v prospech vojenskej operácie. Práve na takúto výpravu sa skupina žoldnierov vydáva, aby zlikvidovala nebezpečného diktátora. Situácia sa však komplikuje, keď úspech operácie ohrozuje vnútorný rozkol tímu. No správni chlapi sa vedia zomknúť, vzdorujú manipulácii a prichádzajú na ostrov Vilena, aby zachránili nielen utláčané obyvateľstvo, ale možno aj seba samých.

Je pravda, že ak by ste si film pozreli iba kvôli deju, nebudete mať nad čím príliš hĺbať. Tie najlepšie akčné snímky však nikdy neboli o príbehu, ale o osobnostiach, ktoré v nich stvárňujú neprekonateľných, až nesmrteľných bojovníkov (veď spomeňme si na najakčnejší film všetkých dôb Komando, v ktorom bol Arnie v podstate nepriestrelný). Preto sa Expendables: Postrádateľní nedajú porovnať s inými filmami, no reprezentujú výcuc toho najlepšieho z minulých desaťročí, aby to prostredníctvom komanda neohrozených predviedli v novom a aktuálnom šate. A to počnúc samotnými protagonistami cez scény, typické dialógy a vtipy až po prepracované boje a v nich skryté odkazy na najväčšie akčné diela trojlístka Bruce & Sly & Arnie.

expendables-6

Expendables „možno nie sú najlepší, ale oplatí sa na nich počkať”! A konečne sa dočkalo aj Slovensko, ktoré dnes zažije predpremiéru tejto skvelej snímky. Sme ale trošku „pozadu”, keďže vo svete to už žije horlivými diskusiami o plánovanom pokračovaní. Aby bol aspoň Občas nečas aktuálny, prezradíme vám, že podľa denníka The Sun Stallone najnovšie prisľúbil, že do sequelu obsadí niekoľkých z pôvodných predstaviteľov a okrem toho pritiahne aj ďalšie akčné legendy. Nevieme ako vy, ale my už horíme nedočkavosťou!

Film Expendables, ktorému pôvodne hrozil český preklad „Odepsanci”, proti čomu sa ešte pred svetovou premiérou vzbúrili davy netrpezlivých fanúšikov, je o ľuďoch a pre ľudí. Na piedestál ho stavia niekoľko faktov: kto sa v ňom spojil, čo tieto osoby pre filmovú históriu dokázali, aké legendy o nich kolovali, dokonca akými legendami sa stali. Preto má film akúsi umeleckú hodnotu, no v diametrálne odlišnom rozmere. Ideálne ho dokážu pochopiť iba skutoční fanúšikovia tohto štýlu, no baviť bude zaručene všetkých, a to bez rozdielu veku a pohlavia. Jednoducho, je to mýtus, ktorý prešiel do reality.

autor článku: Boris Hostinský
zdroj foto: Lionsgate, imdb.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.