Druhá strana náboženstva

„Verím v učenie Ježiša Krista, ale neuznávam učenie o ňom.” Jedna z hlavných myšlienok najnovšej knihy z pera Jozefa Banáša.

Jozef Banáš nie je len bývalý novinár, manažér a politik, ale aj spisovateľ, a dokonca úspešný. Po dielach Idioti v politike (2007) a Zóna nadšenia (2009) mu tento rok vyšla ďalšia so záhadným názvom Kód 9. Za rekordných desať dní sa kniha predala v náklade päť tisíc kusov a nedávno sa dotlačilo ďalších sedem tisíc. banas-kod9Aj z tohto sa dá vydedukovať, že ide o autorov zatiaľ najúspešnejší výtvor, na ktorý zbieral materiál dva roky a samotné písanie mu trvalo rok. Pre rôzne citlivé témy ju mnohí označujú za kontroverznú, hlavne pre jeho neortodoxný pohľad na Cirkev a náboženstvá. No samotný autor však tvrdí: „Táto kniha je oslavou Ježiša Krista.”

Aká kniha vlastne je?

V diele sa odohrávajú dva príbehy. Jeden súčasný, druhý Ježišov. Súčasný príbeh je o putovaní hlavného hrdinu Michala (môžeme skonštatovať istú analógiu s autorom). Michal je účastníkom zájazdu a putuje po atraktívnych destináciách smerom z Východu na Západ, konkrétne zo starého čínskeho Sianu po južnej vetve Hodvábnej cesty (Tibet, Nepál, Indiu) až po Vatikán. Oproti nemu putuje druhý hlavný hrdina Ježiš Kristus zo Západu na Východ. Michal nie je iba radový turista. Má totiž poslanie od „strany dobra” spojiť deväť dávnych symbolov, nájsť pravdu a nastoliť rovnováhu medzi mužom a ženou. jozef-banasČíslo 9 je totiž symbolom ženy, altruizmu, dávania a tvorenia. Proti úspešnému zavŕšeniu jeho cesty bojuje neznáma organizácia, ktorej ramená siahajú až medzi spoluúčastníkov zájazdu. Hrdina na svojej ceste mapuje jednotlivé náboženstvá cez islam, budhizmus až po samotné kresťanstvo, a to najmä z pohľadu ich správania k žene. Okrem toho vyzdvihuje aj ich samotné osobnosti ako Ježiša Krista, Budhu, Máriu Magdalénu. Hľadá a nachádza seba samého. Na ceste plnej napätia a krajných situácií pochopí, že láska a viera nie sú slová, ale činy. Okrem čistoty, sily, pravdy a jednoduchej lásky sa v knihe nadškrtne aj istá kritika náboženstva, finančných machinácii a klamstiev. Tak isto otázky v súvislosti s krstom či celibátom.

Toto moderné dielo je rozhodne napísané pútavo a prinúti zamyslieť sa. Niektorým pripomína štýl Dana Browna. Z môjho pohľadu si knihu každý môže vysvetliť po svojom, preto sa asi všade píše: „Kniha vyvolá diskusiu.” Nech je, aká je, určite nezapadne do kategórie nezaujímavých, ktoré len prečítate a odložíte do police.

autorka článku: Monika Bradiaková
zdroj foto: Ikar, Sita

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.