Záverečné práce na internete?

Problémy vysokého školstva chce každá vláda riešiť po svojom. Bývalá zaviedla kontrolu originality záverečných prác, aby predišla plagiátorstvu, súčasná chce zverejňovať práce na internete, kde budú 70 rokov dostupné každému.

Študentské práce sú dostupné aj teraz, a to v univerzitných knižniciach a v registri ministerstva školstva. To podľa Dušana Čaploviča (Smer) do istej miery chránilo systém pred plagiátorstvom, zatiaľ čo novela zákona by priniesla jeho zvýšenie. Navrhovateľ novely Miroslav Beblavý (SDKÚ) ňou chce dosiahnuť, aby sa verejnosť podieľala na odhaľovaní plagiátorstva a vyhodnocovala kvalitu záverečných a kvalifikačných prác. Súhlasí s blokáciou proti kopírovaniu, aby práce bolo možné len čítať, no Čaplovič namieta, že prečítanú prácu je možné aj opísať. Na zverejnenie záverečnej práce má byť navyše potrebný písomný súhlas autora ako podmienka pripustenia k obhajobe. Opozícia navrhuje premyslieť všetky aspekty a sprístupnenie práce nechať na dobrovoľnom rozhodnutí študenta.

autorka článku: Žofia Drugdová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.