Keď si školu platíte: Názor rektora Libora Vozára

Rektor UKF Libor VozárNa školné sme sa spýtali aj rektora UKF a zároveň prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Libora Vozára.

.

Aký je Váš názor na zavedenie povinného školného pre externú formu štúdia?

Doterajšia skúsenosť s externým štúdiom na Slovensku dokazuje, že študenti externého štúdia sú schopní a ochotní podieľať sa na financovaní svojho štúdia. Pokladám preto legislatívu umožňujúcu verejným vysokých školám spoplatniť externé štúdium za rozumnú.

Čo si myslíte o spoplatnení vysokoškolského štúdia v Českej republike?

Vysoké školy v Českej republike podobne ako na Slovensku trpia dlhodobo nedostatočným  financovaním. Ukazuje sa, že politici nie sú ochotní vložiť do vysokoškolského systému ďalšie peniaze, čím ohrozujú jeho kvalitu a budúcnosť. Školné tento problém čiastočne rieši, nesmie však byť neprekonateľnou prekážkou brániacou prístupu študentov k vzdelávaniu. Pokiaľ tomu rozumiem dobre, nedostatočne nastavený sociálny systém je jeden z vážnych problémov spoplatnenia štúdia v Čechách.

Ako by ste vnímali podobný krok u nás?

Realistický pohľad na históriu a perspektívu financovania slovenského vysokého školstva zo štátneho rozpočtu naznačuje, že sa školnému nedá vyhnúť. Otázkou je len ako a kedy?

autorka článku: Dominika Babulicová
zdroj foto: ukf.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.