Aby každé dieťa malo rodinu

Úsmev ako darToto je motto najstaršej a najväčšej dobrovoľníckej organizácie – SPDDD Úsmev ako dar. Pýtate sa, čomu sa venujú?

.

Podporujú deti žijúce v detských domovoch. Sú to ľudia, ktorí si naložili na svoje ramená neľahkú úlohu. Okrem neustálej a nikdy neutíchajúcej snahy vyčarovať úsmev na tvárach opustených detí má organizácia aj ďalšie ambície. Snažia sa, „aby každé dieťa malo rodinu … svoju vlastnú, príbuznú alebo náhradnú.” Úsmev ako dar chce, aby každé dieťa malo rodinu.Veď každý má právo na plnohodnotne prežitý život, i keď veľakrát si to vyžaduje aj tvrdý boj s vlastným osudom. Úsmev ako dar sa špecializuje aj na vyhľadávanie náhradných rodičov, pre ktorých ponúka výcvikový program PRIDE. Ideou programu PRIDE je dospelý, ktorý zabezpečuje dieťaťu všetky jeho potreby, či už emocionálne, vývinové, ako aj materiálne, a tým ho robí šťastnejším.

SPDDD Úsmev ako dar vytvorila množstvo špecifických programov (pozri www.usmev.sk), z ktorých spomeniem napr. Najmilší koncert roka,  SOS program, Fond Pipi Dlhá Pančucha. Jedným z pilierov spoločnosti Úsmev ako dar je dobrovoľnícky – ANJELSKÝ PROGRAM. Anjeli (dobrovoľníci) navštevujú deti v detských domovoch, v náhradných rodinách a v rodinách v kríze, vypĺňajú im voľný čas, pomáhajú s učením, organizujú pre ne rôzne výlety a tábory, budujú si priateľstvá, vzťahy. Dobrovoľníci musia absolvovať Anjelskú akadémiu – vzdelávací program akreditovaný Ministerstvom školstva SR. Po absolvovaní tohto programu získajú certifikát. Ďalšou náplňou práce „úsmevákov” je organizovanie benefičných koncertov, na ktorých sa podieľajú aj také zvučné mená ako Robo Grigorov, Katarína Brychtová či Adela Banášová a ďalší.

Hlavná centrála sa nachádza v Bratislave, no Úsmev ako dar má aj ďalšie poboky Trnava, Nitra, Banská Bystrica, Dolný Kubín, Prievidza, Košice a Prešov. Za Vaše finančné príspevky v zbierkach Vám patrí veľké ĎAKUJEME. Konkrétne prievidzská pobočka pre Trenčiansky kraj využila finančné prostriedky od Vás na 92 anjelských návštev v detských domovoch, 4 rozvojové pobyty pre 78 detí z domovov, pravidelné mesačné stretnutia v klube náhradných rodín, 2 výchovno-rekreačné pobyty pre rodiny s deťmi, aprílový Najmilší koncert roka, pomoc a poradenstvo pre 174 klientov a veľa iného. Nemali by sme zabúdať, že deti sú budúcnosťou tejto krajiny a že človek, ktorý sa neusmieva, potrebuje úsmev najviac.

autorka článku: Zuzana Vrecková
zdroj fotografií: archív nadácie Úsmev ako dar

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.