Dobrovoľníctvo: Skúsenosti, kontakty, zábava

dobrovolnici-vo-festivalovej-obyvackePracovať bez finančného ohodnotenia? Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Verte či nie, šanca spoluorganizovať zaujímavé podujatia a stretnúť ľudí rovnakej krvnej skupiny môže byť silnejšou motiváciou ako peniaze.  Aj v radoch študentov sa preto nájdu ľudia, ktorí si hrdo hovoria: dobrovoľníci.

Môžeme ich považovať za bláznov, môžeme nad nimi pochybovačne krútiť hlavou alebo si myslieť, že ich zneužívajú ako lacnú pracovnú silu. Na to, aby sme ich pochopili, by sme sa aj my museli dostať do dobrovoľníckej kože. Možností je hneď niekoľko. My sme sa bližšie pozreli na Divadelnú Nitru a oslavy Svetového dňa cestovného ruchu, kde bolo pri organizácii UKF-károv ako maku. Za svoju ochotu a vynaloženú námahu nechceli ani cent, zato však získali skúsenosti, kontakty a priateľov na dlhé zimné večery.

Fenomén

„Dobrovoľníctvo sa teší stále väčšej popularite. O veľkom význame tohto fenoménu svedčí aj to, že Európska únia rozhodla, že rok 2011 bude rokom dobrovoľníctva,” hovorí Kristián Šeffer, koordinátor dobrovoľníkov na Divadelnej Nitre. Tí sú súčasťou festivalu už roky. Pred každým ročníkom sa prostredníctvom odľahčeného seminára oboznámia s realizáciou festivalu a vyberú si oblasť, v ktorej chcú pracovať. studenti-ukf-nechybali-ani-pri-organizacii-svetoveho-dna-cestovneho-ruchu1„Organizácia takéhoto veľkého podujatia prináša veľa možností uplatnenia – od jednoduchej manuálnej práce, cez zabezpečovanie sprievodných podujatí, až po asistenciu jednotlivým divadelným súborom či prácu s novinármi,” pokračuje Šeffer. Študenti, tvoriaci až 95% dobrovoľníkov, tak získajú praktické skúsenosti s jeho prípravou. Na Divadelnú Nitru prichádzajú najmä z odborov kulturológie, riadenia kultúry a turizmu a zo žurnalistiky.

Aktivity

Študenti z Katedry manažmentu kultúry a turizmu sa však pravidelne zapájajú aj do ďalších dobrovoľníckych aktivít. Od roku 2006 spoluorganizujú oslavy Svetového dňa cestovného ruchu (SDCR). „Študenti nadobudnú najmä poznatky z oblasti vedenia projektu a prípravy podujatí. Naučia sa pracovať v tíme, čím sa posilnia vzťahy medzi nimi. Navyše je to akási forma budovania si vlastnej osobnej značky, lebo v dnešnej dobe je dôležité ukázať silné stránky a osobné schopnosti,” objasňuje Katarína Javorčíková, koordinátorka študentov na projekte SDCR. Úlohy počas tejto jednodňovej akcie mali dobrovoľníci rozdelené podľa pracovných tímov. Pripravovali stánok, detský kútik, materiály a komunikovali aj s návštevníkmi.

Motivácia

„Dobrovoľníci by automaticky nemali očakávať odmenu. Na druhej strane, ľudia zaoberajúci sa ich vedením by na systém určitého odmeňovania nemali zabúdať,” zdôrazňuje Javorčíková. Ako sme sa od študentov dozvedeli, cenia si najmä nadviazanie nových kamarátstiev, podieľanie sa na dobrej veci a zábavu s vrstovníkmi. „Najväčšou odmenou je pohoda, ktorá ide z vnútra každého z nás, z pocitu dobre vykonanej práce. 2,50 € na hodinu ju nikdy nedokáže nahradiť,” uvažuje Šeffer. Festival Divadelná Nitra ponúka dobrovoľníkom aj bezplatný vstup na vybrané divadelné predstavenia, možnosť absolvovania praxe alebo záverečnú párty. Tieto benefity zohrávajú významnú rolu pri rozhodovaní sa študentov.

pri-priprave-sprievodnych-podujati-divadelnej-nitry-bola-kazda-ruka-dobraRešpekt

Aby všetko klapalo tak, ako má, dobrovoľníci potrebujú svojho „vodcu”. „Najlepšie je, ak on sám bol alebo stále je dobrovoľník a vie, čo takáto práca prináša. Jeho úlohou je správne odovzdať odkaz – hlavný význam ich práce, aby sa cítili do projektu zainteresovaní a chápali prínos svojej činnosti,” vysvetľuje Javorčíková. Ona sama je už rok aktívnou dobrovoľníčkou v neziskovej študentskej organizácii AIESEC. Šeffer sa pridáva: „Ja som v Divadelnej Nitre pôsobil ako dobrovoľník najdlhšie v histórii festivalu – desať rokov. Práskať bičom v strede dvora asi pri mladých ľuďoch nebude tá správna taktika. Ide skôr o navodenie priateľskej atmosféry, kde sa musím ja ako koordinátor snažiť vychádzať všemožne v ústrety svojim dobrovoľníkom a oni potom rešpektujú, keď je rad na nich.”

Budúcnosť

„O osud dobrovoľníctva sa ani v tejto stále rýchlejšej a pretechnizovanej dobe naozaj neobávam,” hovorí Šeffer. V rámci Divadelnej Nitry je v posledných rokoch trend zvyšujúceho sa záujmu o túto činnosť. Rovnako na Katedre manažmentu kultúry a turizmu je zapojenie sa do prípravy SDCR už akousi tradíciou. Študenti si vybudovali správny postoj k vykonávanej práci a napríklad na divadelný festival sa mnohí opakovane vracajú. „Keď človek priloží ruku k dielu a vidí, ako sa napríklad niektoré predstavenie aj jeho pričinením podarilo, má pocit, ktorý ho núti prísť aj o rok,” myslí si Šeffer.

Ak vás tento článok inšpiroval, majte oči otvorené. Organizátori si šikovných dobrovoľníkov vyhľadávajú prostredníctvom plagátov, letáčikov, mailov, ale i webovej stránky našej univerzity. Javorčíková upozorňuje, že si treba dávať pozor na menej solventnejšie ponuky a radšej si ich vopred overiť. Účasť na festivale Divadelná Nitra alebo na Svetovom dni cestovného ruchu vás však ako dobrovoľníka môže len obohatiť. „Pocit, keď sa každé festivalové ráno s tými najvernejšími, so šikmými očami a rozospatými tvárami, začíname zbiehať, je pre mňa ako keď sa rodina zbieha na spoločné raňajky,” uzatvára Šeffer.

dobrovolnici-vo-festivalovej-obyvacke

Z denníka dobrovoľníka…

…  do divadla raz prišiel pán, ktorý nás žiadal, aby sme okamžite vypli fontánu na námestí. Vraj fúka silný vietor a všetka voda ide na ľudí. Bol tým veľmi rozhorčený a nedokázali sme mu vysvetliť, že vypnutie fontány nie je celkom v našej kompetencii. (Jana, 21, žurnalistika)

… spomínam si na jeden kuriózny zážitok: asi minútu po zahájení akcie prišlo do detského kútika dvadsať rómskych detí a so svojským temperamentom dávali najavo svoje oslavy Svetového dňa cestovného ruchu. (Libor, 21, Riadenie kultúry a turizmu)

… nezabudnem, ako sme v press centre písali mail istej novinárke v angličtine. Mala veľmi zvláštne meno a nevedeli sme, ako ju osloviť. Ktovie, či našu správu pochopila, pretože tá Mimma nám nikdy neodpísala. (Milan, 22, Riadenie kultúry a turizmu)

… keď sa človek do niečoho dobrovoľne zapojí, má k tomu úplne iný prístup, ako keby to bolo nanútené. Mojou úlohou bolo pripraviť prezentáciu o hosťujúcej krajine SDCR Číne a predniesť ju ľuďom. (Lucia, 22, Riadenie kultúry a turizmu)

autor článku: Jana Trebulová
zdroj foto: Katarína Javorčíková, Petra Maliariková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.