Kariérny postup podľa pravidiel

Publikačná činnosť v renomovanom periodiku je jednou z podmienok na získanie akademickej hodnosti. Z dôvodu ľahkého získania profesúry, a to aj bez zverejnenia odborných článkov, Ministerstvo školstva sprísňuje podmienky na publikačnú činnosť.

Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia sú vynaliezaví. Uverejnenie rukopisu v najkvalitnejšom periodiku si vyžaduje štandardnú úroveň, v prípade neúspechu na kariérny postup postačí aj univerzitný zborník. Minister školstva Eugen Jurzyca tvrdí, že problém bude riešiť, a to zavedením nutnej publikácie prác pedagógov výhradne v karentovaných časopisoch (vedecké časopisy registrované a spracúvané službou Current Contents Inštitútu vedeckých informácií, v súčasnosti je ich na Slovensku 26). Predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško oponuje tým, že v karentovaných časopisoch nemôžu publikovať všetci pedagógovia a niektoré odbory (národopis, energetika, rybolov…) budú musieť mať výnimku. Databáza inštitútu bola pôvodne určená najmä pre technické a prírodné vedy, humanitné preto nemajú veľké možnosti.

autorka článku: Andrea Mačošková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.