Kopačky namiesto lodičiek

Je čas na ženský futbal!Jednému z najobľúbenejších mužských športov podľahli aj ženy. Avšak nie pasívne, ale rovno aktívne! Čoraz viac mladých dievčat si namiesto gymnastiky či atletiky vyberie práve futbal. Dôvod? Krásna loptová hra spojená s behom. Jednoducho povedané, dva v jednom.

Kedysi dávno sa istá skupina futbaluchtivých dievčat rozhodla príležitostne stretnúť a zakopať si. Neskôr sa z príležitosti stalo pravidlo, a tak sa začali vyvíjať prvé kluby. Ženský futbal je rozšírený takmer po všetkých kútoch sveta, no posledné roky už aj u nás, na Slovensku. Pre nezainteresovaných, našu prvú ligu momentálne tvorí 10 klubov, konkrétne ŠK Slovan Bratislava, LADY TEAM Bratislava, Slovan Duslo Šaľa, Skloplast Trnava, MFK Topvar Topoľčany, Slovan Trenčianske Teplice, ŠKF Žilina, ŠK Selce a napokon, v jednom z najvýchodnejších kútov našej rodnej zeme, AJAX Pakostov a ŠK ŠTICH Humenné.

„Female” tím rastie priamo úmerne s dievčenským kádrom. Jednoducho povedané, jeden bez druhého nemôže existovať. Dnes začínajú s futbalom už veľmi mladé dievčatá, napríklad aj 8 – 9-ročné. Mňa táto hra chytila v jedenástich, avšak po zhliadnutí tréningu (šprinty do kopca) som to vzdala a utekala kade ľahšie. O rok som sa vrátila a krátko nato môj klub Slovan Trenčianske Teplice vstúpil do prvej ligy.

Začala sa „drina”. Hlavne zimná príprava je tvrdý oriešok. Ale kto sa prelúska, je na seba právom hrdý. Ženský futbal, to nie sú len krásne dresy a sexi baby bežiace po ihrisku, ako to majú mnohí zakódované z amerických tínedžerských filmov. Behať vo vysokom snehu a v zime po horách nemusí byť pre každého to pravé orechové. Tiež v lete, koliečka okolo ihriska v 30-stupňových horúčavách. Ale myslím si, že každá športovo založená „baba” to hravo zvládne. Na začiatku tréningu krátky a efektívny strečing, bago, nacvičiť zopár akcií a za odmenu vytúžený futbal. „Trénujeme dvakrát do týždňa, sústreďujeme sa najmä na kondičku. Tréningy sú náročné, ale kompenzujú sa aj s ľahšími, ktoré sú koncentrované väčšinou na prácu s loptou, prihrávky, kombinácie. Je nás asi 17, väčšina z nás už pracuje alebo študuje, zápasy mávame cez víkend a momentálne sme na 4. mieste,” hovorí Natália Lakiová, futbalistka druholigistu Termál Diakovce.

Ženský futbalový klub Slovan Trenčianske Teplice

Diferenciou v súvislosti s mužským futbalom je napríklad fakt, že sa delíme len na žiačky a ženy. „Sladké” šestnástiny sú tým prelomovým rokom, kedy sa v terminológii ženského futbalu meníme z mladice na ženskú. V súvislosti s Pohárom UEFA či Ligou majstrov som sa stretla s názormi na futbalistky ako na pomalšie, ženský futbal ako nezáživný či dokonca nudný. Vec názoru. Ale povedzme si úprimne, v atletike, v hokeji či v basketbale je tomu snáď inak? Stavba tela jednoducho nepustí.

Hoci na UKF tento šport v ženskom prevedení aktuálne neregistrujeme, chytil za srdce mnohé z nás. Dôkazom je aj anketa, kde na otázku „Keby bol na UKF ženský futbal, prihlásila by si sa?” viac ako polovica respondentiek odpovedala kladne. Takže baby, neváhajte, vezmite aj kamarátky a príďte si na niektoré ihrisko ponaťahovať šľachy. 🙂

autorka článku: Veronika Mráziková
zdroj fotografií: internet, archív autorky

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.