Vypnúť, prosím!

Vypnite a uvoľnite sa!Dlhé zimné večery, pramálo slnka a učenia stále viac. Prišla zima a s ňou nielen čas vianočný, ale aj čas skúškový, depkový a inak stresový. Nečudo, že väčšina z nás často zatúži po akomsi imaginárnom spasiteľovi, dobrosrdečnom tlačidlu – VYPNÚŤ. Prichádzame s dobrou správou, toto tlačidlo existuje v každom z nás, stačí sa len pozrieť správnym smerom. Skúste meditáciu.

V živote každého z nás sa vyskytli okamihy, ktoré boli čistým uvedomením. Žiadne predstavy, žiadne myšlienky, len čisté uvedomenie. Vnímavosť. Priestorová kvalita existencie. Možno sa to stalo, keď ste sedeli na brehu rieky a nechali ste sa prestúpiť šumom vody, možno keď ste kráčali po snehu a jeho vŕzganie vám vyčistilo myseľ. V tom momente, v jeho celistvosti sa vytratila predstava o vás samotných. Ničoho ste sa nedržali, na ničom ste nelipli, nechceli ste ten zážitok udržať, nechali ste ho len tak prejsť. Práve tieto chvíľky sú základnou esenciou meditácie.

vypnut-prosim-bez-popiskuŽijeme veľmi rýchlo, neustále sa trápime pre minulosť, stresujeme z budúcnosti a zabúdame na prítomnosť. Zabúdame si uvedomovať svoje aktuálne bytie: idem, cítim pod nohami chodník, jem, cítim chuť mäsa, tvrdosť stoličky atď. Toto všetko vás oberá o silu, energiu i pocit života v sebe, lebo nežijete, len blúdite mysľou a prítomnosť prúdi okolo vás. Výborným spôsobom, ako nájsť svoj vnútorný stred, upokojiť sa a naučiť sa žiť tu a teraz, je meditácia. Keď sa rozhodnete pre túto techniku je dôležité skutočne tomu veriť, nehovoriť to každému vo vašom okolí, lebo ľudia to aj tak nepochopia, nájsť správne tiché miesto a prispôsobiť meditácii i stravu. Nejesť ťažké jedlá, ktoré zbytočne zaťažujú, obmedziť či úplne vylúčiť cigarety, alkohol a drogy. Na začiatok je potrebné dodržiavať pravidelný čas, aby si naše telo i duša zvykli. Pri meditácii treba sedieť vzpriamene, najlepšie v tureckom sede a úplne sa uvoľniť. Existuje mnoho druhov meditácie, no medzi tie najjednoduchšie a pre vás, začiatočníkov, najprístupnejšie patrí mantra a mettá. Kľúčovým pri týchto typoch meditácie je sústredenie mysle na jeden bod. Pri mantre sa sústredíme na opakovanie duchovného slova, posolstva či vety napr. raam, alebo možno použiť nejakú časť modlitby. Na začiatku je dobré pomôcť si napríklad aj počítaním guľôčok na ruženci. Opakujeme tieto slová nahlas či potichu, upokojíme si dych a necháme myšlienky voľne prúdiť. Žiadnu nedržíme, púšťame ich preč a ak sa nám to podarí, meditujeme. Ak sa chytíme čo i len jednej, ktorá nás ťahá do plánov, situácií či rôznych analýz našich problémov, tak si len myslíme, že meditujeme, no opak je pravdou. Pri mettá sa sústredíme na vlastný dych či plameň sviečky a našu lásku k okolitému svetu, snažíme sa tomu úplne poddať, až kým si nevyčistíme myseľ. Nevadí, ak sa vám to hneď nedarí, stačí skúšať a nenechať sa znechutiť prvotným neúspechom.

Ďalšou z tých dostupnejších a masovo prijateľnejších foriem je meditácia v pohybe. Skúste jogu, thai-chi alebo iné bojové umenie, tanec či šport, môže to byť prakticky akákoľvek činnosť, pri ktorej dokážete prestať myslieť a naplniť dušu. Zdá sa vám to príliš jednoduché, aby to bola pravda? Meditácia je práca a ako práca si vyžaduje kopu času i tréningu, ale ovocie, ktoré prinesie, stojí za to. Nielenže uvoľní stres, napätie a zlepší vašu koncentráciu, ale naučí vás vychutnávať si život, odstráni nervozitu a posilní radosť zo života. Za pokus to rozhodne stojí!

autorka článku: Žofia Drugdová
zdroj fotografie: modryglobus.wordpress.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.