Režisér Anton Corbijn a jeho diela

reziser-anton-corbijn-a-jeho-diela-diela-bez-popisku-1Meno Antona Corbijna vám môže byť povedomé, zrejme ho však neviete presne zaradiť. Komu je však toto meno veľmi dobre známe, sú hudobní fanúšikovia. Je totiž režisérom mnohých populárnych videoklipov a taktiež hraného filmu o anglickej hudobnej legende Joy Division s názvom Control. Už vo februári prichádza do našich kín jeho nový film – Američan.

Videoklip – malé umelecké dielo

Videoklip a singel by mali byť v harmónii. Táto harmónia však nie je krehké ekvilibrium, tvorcovia klipov ju vedia veľmi ľahko dosiahnuť. Ak je pesnička určená určitej vekovej skupine, ktorá má vymedzený hudobný vkus, je tomu prispôsobená aj vizuálna stránka. Nechcem to takto striktne „škatuľkovať”, ale skúsme si napríklad porovnať klipy Justina Biebera a Depeche Mode, s ktorým A. Corbijn spolupracuje už od roku 1986. Pokiaľ je teda klip o „sladkých tváričkách” a natriasaní pozadím, len ťažko ho režíroval nejaký renomovaný režisér a estetický vkus tu hrá minimálnu úlohu.

reziser-anton-corbijn-a-jeho-diela-diela-bez-popisku-2

Klipy A. Corbijna sú však umeleckými dielami. Každý záber by sa dal zväčšiť a ako fotografia umiestniť na billboard. Čiernobiele či farebné klipy, vo vizuálnych obrazoch sa dá nájsť to, čo tam pozorovateľ chce nájsť – vlastný príbeh, lásku, utrpenie… Možno preto tento režisér pracuje len pre hudobníkov, v pesničkách, ktorých sa to dá nájsť tiež. Preslávil sa spoluprácou s Depeche Mode a ako fotograf vydal knihu U2 & I. Režíroval napr. ich klip Electrical Storm či Pride. Jedno z jeho najlegendárnejších diel je Krabica v tvare srdca alebo ak chcete Heart-Shaped Box od Nirvany. Fanúšikov Metallicy určite potešil klipmi Hero of a Day alebo Mama Said. Z novších vecí stojí za zmienku dokonalý klip o ponorkovej chorobe Re-Offender od skupiny Travis, druhá verzia Viva la Vida či Talk od Coldplay.

Čo sa týka jeho kariéry fotografa, okrem už spomínanej knihy fotografií U2 má na svedomí obaly albumov U2, Depeche Mode, Metallicy, R.E.M., Rolling Stones, Bryana Adamsa, Nicka Cavea a fotografoval množstvo známych filmových a hudobných osobností.

reziser-anton-corbijn-a-jeho-diela-diela-bez-popisku-1

Dramatický hudobný polodokument – Control

Nie je veľa hudobných zoskupení či hudobníkov, o ktorých by sa dal natočiť film, ktorý by stál za to. Filmové spoločnosti sa však o to neprestanú pokúšať. Jeden z vydarených projektov však bol film o Joy Division, resp. o jej lídrovi. Ocitáme sa v bláznivých 70-tych rokoch, kedy bolo možné úplne všetko, aj vznik kapely, ktorej lídrom bol nevyspytateľný, aktívny, depresívny, epilepsiou trpiaci, dodnes fascinujúci živel Ian Curtis. Film rozprávajúci o jeho živote ovplyvnenom chorobou, vzťahom k hudbe a ženám či o jeho tragickom konci, vychádza z knihy Touching from a Distance, ktorú napísala spevákova manželka Deborah. Pôsobivá vizuálna stránka doplnená ešte pôsobivejšími nezabudnuteľnými hitmi tejto skupiny je skutočne dobrým, hoci trochu starším (2007) filmovým tipom.

George Clooney – Američan

Táto sexy hollywoodska legenda zvyčajne vystupuje ako milovník žien, „pamätníci” si ho pamätajú z amerického seriálu Pohotovosť. V poslednom čase sa mu však zapáčil zločin – prešiel od krádeží k vraždám. Nie že by sa dal na šikmú plochu, ale ako herec vystupoval ako zlodej v Dannnyho jedenástke, dvanástke a trinástke. V Corbijnovom filme Američan je zas z neho zabijak na objednávku, vyrábajúci špeciálnu zbraň. Keď sa kvôli nevydarenej akcii musí skryť v malom talianskom mestečku, podarí sa mu tam vybudovať aké-také zázemie. Jeho priateľom sa stane kňaz, ktorý si myslí, že Jack pracuje ako fotograf a zaľúbi sa do miestnej ľahkej ženy Clary.

reziser-anton-corbijn-a-jeho-diela-diela-bez-popisku-3

Recenzie varujú pred typickým klišé vyskytujúcim sa v amerických filmoch, ale ako diváci sme na to zvyknutí; ak sa neobjavujú príliš často, veľmi nás to nevyrušuje. Jeden z divákov sa vyjadril, že to vlastne ani nie je akčný film či triler, ale kvôli prostrediu a osobám skôr talianska melodráma. No, necháme sa prekvapiť – slovenská premiéra je naplánovaná na 1. februára.

autorka článku: Hana Justová
zdroj fotografií: archív Antona Corbijna

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.