Od Coca coly po marihuanu

Symbol slobody stojí na Liberty Island.Jeme ich jedlá, pozeráme ich filmy, používame ich jazyk, obliekame sa ako ich hviezdy, jazdíme do ich krajiny nájsť samých seba a vidieť Sochu slobody. Napriek tomu nám už nie sú dosť dobrí na to, aby sme ich dokázali rešpektovať. „Amíci”.

Keď po revolúcií začalo na územie nášho malého Slovenska prúdiť množstvo nových produktov od Coca-Coly až po hollywoodsky film, volalo sa to amerikanizácia. Pustili sme k nám kapitalizmus v nádeji, že z nás všetkých bude skvelý národ jediaci hamburgery so silným patriotizmom v srdci. Čo sa v konečnom dôsledku stalo. Rozdiel je, že dnes sú naše názory protiamerické. Odsudzujeme národ, pretože s tým dobrým priniesol aj čosi zlé.

Symbol slobody stojí na Liberty Island.Je skutočne USA úpadkovou spoločnosťou?

Navonok silná krajina, ktorá prežila dve ekonomické krízy, pomaly a hlavne potichu umiera. Mladí ľudia trpia nadváhou a s ňou súvisiacimi srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktoré sužujú veľkú časť populácie. V Číne sa ľudia dožívajú vysokého veku a v USA zomierajú pomerne mladí. Je paradoxné, aká skrytá rovnováha v tom je.

Slováci, ktorí strávia nejaký čas v Spojených štátoch amerických, nehovoria príliš lichotivo o tomto národe. „Všetko kupujú, samé polotovary alebo fastfood, nedokážu si ani navariť,” hovorí 45-ročná lekárka, ktorá v USA strávila tri mesiace. „Na letisku v Chicagu nám pracovník odmietol prebookovať letenky, vraj on to neovláda a kolega, ktorý to vie, tam práve nie je,” spomína 23-ročný študent medicíny. To je len vzorka reakcií na túto krajinu.

Je všeobecne známe, že väčšina obyvateľov USA nemá zdravotné ani sociálne poistenie. Ich vzdelanie je veľmi úzkoprsé, nekladú dôraz na všeobecný prehľad človeka a 43% obyvateľov Kalifornie hlasovalo v referende za legalizáciu marihuany. Na druhej strane, USA vyslali prvého človeka na Mesiac, vychovali mnoho významných ľudí, od politikov až po osobnosti kultúrneho života, a ich patriotizmu by sme sa mali učiť nielen my, ale aj iné národy sveta.

Možno je to uhol pohľadu a možno rokmi nabraté skúsenosti. Možno smerujú zlou cestou a možno ich len škatuľkujeme, lebo každý z nich je iný a pôvodnými obyvateľmi sú len Indiáni, zvyšok tvoria rasy a národy z celého sveta. Ale matka príroda si to doteraz vždy nejako zariadila. A nejaký maličký človek jej harmóniu nenaruší.

autorka článku: Alžbeta Pavlovičová
zdroj fotografie: tony66.blog.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.