Smiech je najlepší recept na úspech

reziser_novej_komedie_cristian_ioan_prisiel_ako_vzdy_plny_optimizmu2Po úspešnej premiére divadelnej hry „Kuchyňa” sa herci Divadla Andreja Bagara v Nitre postavia zoči – voči novej bláznivej komédii s názvom „Dvojitá rezervácia”.

.

Rumunský režisér Cristian Ioan neodolal skvelej hre z dielne autorov Raya Cooneyho a Johna Chapmana a diváci sa majú opäť na čo tešiť! Po predchádzajúcich hrách 1+1=3 a 2+2=5, ktoré u divákov zožali obrovský úspech, stavil na sviežu, humornú hru napísanú v osemdesiatych rokoch, avšak situovanú do dnešnej, modernej doby. „Na dobrú komédiu potrebujete nielen komické situácie, ale aj skutočne dobrých hercov, komikov,” vyjadril sa režisér. O tom, že tento zámer splnil, svedčí okrem samotného príbehu aj herecké obsadenie hry. Svoju ďalšiu premiéru v Nitrianskom divadle neberie na ľahkú váhu: „Celú hru treba prezentovať tak, aby sa diváci popukali od smiechu a nevládali cezeň ani len tlieskať.” Zaujímalo nás teda či má akýsi recept na dobrú komédiu odsúdenú na úspech. „Smiech je môj recept na úspech,” dodáva Ioan s úsmevom na perách.

Herci, ktorí sa z toho už nevyvlečú: zľava Martin Nahálka, Ivan Vojtek st., Peter Oszlík a Kristína Turjanová

Dvojitá rezervácia rozpráva príbeh manželskej dvojice Philipa a Joanny Markhamovcov (Ivan Vojtek st. a Daniela Kuffelová), vydavateľov detskej literatúry žijúcich v Londýne, ktorí majú svojich priateľov, partnerskú dvojicu Henryho a Lindu Lodgeovcov (Martin Nahálka a Kristína Turjanová). Celá zápletka a rad komických udalostí nastáva vo chvíli, keď Linda poprosí kamarátku, aby jej požičala na večer svoj byt, kam si chce priviesť pánsku návštevu. Netuší však, že Henry požiadal o to isté Philipa Markhama a dokonca sa dohodli na tú istú hodinu. List, ktorým sa vzájomne pozývajú na toto stretnutie sa dostáva do rúk nepravému a nastáva kolotoč zamotaných situácií, keď sa v jednom priestore a v jednom čase stretávajú postavy, schovávajú sa, zároveň sa klamú, zavádzajú. Do toho všetkého vchádza aj niekoľko svojráznych postáv: záhadná telefonistka, ktorá chodí oblečená v negližé (Kristína Greppelová), prudérna autorka známej detskej knihy (Eva Večerová) či bytový architekt (Martin Fratrič), ktorý sa snaží upútať pozornosť slúžky (Peter Ozslík). „Je tam namiešaných veľmi veľa dobrých situácií, z ktorých sa môže zrodiť veľa komediálne vďačných prekvapení pre divákov a zámen. Obsahuje omnoho viac postáv, ktoré sa stretávajú a nemajú sa stretávať,” zhrnul celú hru dramaturg Svetozár Sprušanský.

Vzhľadom na to, že dej je orientovaný do londýnskeho bytu vyššej strednej vrstvy, sú pri predstavení dôležité kostýmy a scénografia: „Scéna je veľmi zložitá už len tým, ako ju autori sami navrhli. Je tam množstvo priestorov, ktoré treba dodržiavať. Tým, že je to typická „dverová komédia”, je tam niekoľko izieb a divák musí vidieť všetko,” prezradila nám scénografka Dorota Cigánková. „Bláznivosť tejto komédie sme sa snažili vyjadriť aj farebnosťou. Oblečenie a kostýmy by mali byť tiež veľmi moderné, trendové a sexi,” dodáva Dorota za kolegyňu, kostymérku Dianu Strauszovú.

Stálie DAB Anton Živčic a Eva Večerová si zahrajú s podporou mladšej generácie v podobe Kristíny Greppelovej a Martina Fratriča

Vtipné situácie môže vyvolať aj dvojitá zámena postavy Sama/Sylvie, ktorú stvárni Peter Oszlík. „Postavu ženy hrám prvýkrát, niečo podobné som však  zažil už v predstavení Šoumeni  spolu s Jurajom Hrčkom.” A ako sa presvedčivo popasuje s úlohou dámy? „Najlepšou inšpiráciou mi bude pravdepodobne priateľka,” dodáva s úsmevom.

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 25. marec 2011 do Veľkej sály Divadla Andreja Bagara v Nitre a všetci spoločne dúfame, že bude minimálne tak úspešná ako vo svete. Nenechajte si ju ujsť, ako nám prezradil šéfdramaturg Svetozár Sprušanský, na záver samotnej hry je pripravené prekvapenie!

autorky článku: Petra Böhmerová, Andrea Janovská
autorka foto: Lenka Káčerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Smiech je najlepší recept na úspech

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.