Dosky, ktoré znamenajú svet

Čo si predstavíte pod pojmom divadlo? Obrovskú budovu s rovnakým názvom, javisko a červenú oponu, hercov, herečky, maskérov, kostymérky, režiséra… Alebo možno srdcervúce ľudské osudy, fenomenálne herecké výkony, zaujímavý a dokonale posplietaný dej so šokujúcou pointou? Ak ste uvažovali podobne, aj tak máte pravdu.

To, že aj prostredníctvom divadla a jeho prvkov sa dá učiť, dokazuje projekt „Vzdelávanie divadlom”, ktorý sa realizuje v Ústave literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF, ale aj na Katedre kulturológie, Katedre anglistiky a amerikanistiky a na Katedre hudby v rámci odboru učiteľstvo hudobno-dramatického umenia. Tento projekt, financovaný Európskou úniou, je ponímaný tak, aby bolo možné využiť kreatívne divadelné postupy interdisciplinárne a aj zdokonaliť proces vyučovania. Celý projekt sa skladá z veľkého počtu workshopov na tému historických a súčasných divadelných poetík, pričom lektori jednotlivých tvorivých dielní pozostávajú z absolventov a pedagógov VŠMU v Bratislave a doktorandov DAMU v Brne. Výsledky tvorivých dielní budú obsiahnuté v metodike, ktorá vznikne ako produkt celého projektu, ako aj konferencia, ktorá je naplánovaná na rok 2013.

Prvý z cyklu workshopov s názvom Základy tvorivej dramatiky pod vedením lektorky Lucie Kovalčíkovej, internej doktorandky katedry divadelnej výchovy DAMU v Brne, sa realizoval v dňoch 12. – 14. novembra 2010. Účelom týchto tvorivých dielní bol dramatický proces. Ako v divadle, tak aj tu sme sa stretli so situáciami fantastickými i realistickými, dramatická výchova v tomto zmysle má teda ilustrovať rôzne životné okamihy a pri ich stvárňovaní uvažovať o jednaní „tu a teraz”. Každá stvárňovaná situácia bola jedinečná, keďže celkový herný výstup nebol založený na vopred napísanom scenári. Teda aj prezentácia tohto workshopu sa odlišovala od skúšok, ktoré účinkujúci pred prezentáciou absolvovali. Téma výsledkov tvorivých dielní sa niesla v stvárnení Evolúcie ženy, od jej narodenia cez detstvo, problémy puberty, priateľstvá až po starobu. Uskutočnila sa v priestoroch Univerzitného tvorivého ateliéru za účasti členov súboru VYDI.

Ak sa aj vy chcete zúčastniť podobných akcií, v letnom semestri sa uskutočnia ďalšie workshopy v rámci projektu Vzdelávanie divadlom. Koncom marca začala Dramaturgická dielňa pod vedením docenta Petra Pavlaca, ktorý vyučuje na Katedre divadelnej réžie a dramaturgie VŠMU v Bratislave. Druhý aprílový víkend bude patriť Dielni scénickej hudby pod vedením lektora Mareka Piačeka a v dňoch od 6. – 8. mája sa uskutoční Scénografická dielňa s lektorom Petrom Janků. Bližšie informácie o workshopoch a fotodokumentáciu nájdete na oficiálnej stránke projektu www.vzdelavaniedivadlom.ukf.sk.

autorka článku: Lucia Holienčinová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.