Hra osudu

Hlavné roly si vo filme zahrali Jonathan Rhys Meyers a Scarlett Johansson.Match Point. Dráma/romantický/krimi/thriller, Veľká Británia/USA/Írsko/Rusko, 2005, 124 minút, scenár: Woody Allen, réžia: Woody Allen, hrajú: Jonathan Rhys Meyers, Alexander Armstrong, Matthew Goode, Brian Cox, Penelope Wilton, Emily Mortimer, Scarlett Johansson, Colin Salmon, Steve Pemberton, Ewen Bremner, James Nesbitt a i.

„Ktosi múdry raz povedal, že je lepšie byť šťastný, ako byť dobrý. Mnoho ľudí sa bojí pripustiť, koľko toho v ich životoch závisí od šťastia…” Život ako hra. Neveríte? Tento film vás možno presvedčí o opaku.”

Irónia a trpká štipľavosť reality je Woodymu Allenovi vlastná.  Ťažko mu to však zazlievať, keď azda každý z vás na vlastnej koži pocítil chuť a absurdnosť osudu. Nie nadarmo sa hovorí, že ak chcete rozosmiať Boha, povedzte mu o svojich plánoch.  Návodov na život či správne konanie je nespočetne veľa, jedno je však isté – sú ľudia, ktorí jednoducho majú šťastie. Jonathan Rhys Meyers, v úlohe ambiciózneho Chrisa Wiltona, ktorý  v ceste za úspechom neváha použiť i najtvrdšie zbrane, je toho jasným dôkazom. Mladý Chris začne svoju „hru” v momente, keď dostane nové pracovné miesto inštruktora tenisu v exluzívnom klube. Vďaka jeho neodolateľnému šarmu si veľmi rýchlo podmaní jedného zo svojich bohatých žiakov – Toma Hewetta. Zlom nastáva po zoznámení s Tomovou snúbenicou Nolou (Scarlett Johansson). Erotikou nabitá scéna pri pingpongovom stole divákovi spoľahlivo načrtne nadchádzajúci dej. V snahe oddialiť neoddialiteľné sa Chris rozhodne pre vzťah s Tomovou sestrou Chloe (Emily Mortimer), vďaka ktorej jeho kariéra začne napredovať svetelnou rýchlosťou. Osud však zamieša karty a fatálna príťažlivosť v spojení s kvapkami dažďa pripravia publiku naozaj horúcu scénu. Otázne je, či táto kartová partia dopadne podľa očakávania zúčastnených alebo platí: šťastie v hre, nešťastie v láske…

Hlavné roly si vo filme zahrali Jonathan Rhys Meyers a Scarlett Johansson.

Výber hlavnej hrdinky bol rozhodne zásah do čierneho. Výborný herecký výkon Scarlett ide ruka v ruke s jej sexepílom a Jonathan Rhys Meyers jej nezostáva nič dlžný. Na krásu sa skrátka dobre pozerá. Erotika, sex, túžba, ale i tragédia ľudského života sú umocnené pravým anglickým počasím a temnou atmosférou. Film vyvoláva v divákovi rozporuplné emócie, ktoré nútia človeka zamyslieť sa nielen nad zmyslom života, ale zároveň kladú otázku, či sú tak presné náhody skutočným zrkadlom fungovania spoločnosti. Rovnako rozporuplný je aj neočakávaný záver filmu. Hoci cieľom autora bolo ponechať otvorený koniec, nezodpovedaných otázok zostalo príliš veľa, čím film značne stratil, ale… Tak to už v živote chodí, nie?

Okrem nich sa tu objavia aj ďalšie známe tváre.

autorka článku: Žofia Drugdová
zdroj fotografií: DreamWorks

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.