Budúcnosť univerzít bez štátnic?

Slovenský študenti možno o dva roky nebudú musieť absolvovať štátne skúšky. Na získanie titulu prvého i druhého stupňa postačí len obhajoba záverečnej práce.

Zjednodušené ukončenie vysokoškolského štúdia navrhuje minister školstva Eugen Jurzyca. Štátne skúšky považuje za zbytočné, pretože študenti sú pravidelne skúšaní z jednotlivých predmetov počas semestrov. Štátnice pokladá za neefektívne i z dôvodu krátkodobej prípravy študentov, ktorí po pár týždňoch učivo aj tak zabudnú.

Jurzyca vidí budúcnosť slovenských univerzít v štýle vyspelých západoeurópskych krajín, v ktorých sa dôraz kladie najmä za záverečné práce. Práve tie považuje za najlepší doklad využitia získaných vedomostí, nahromadených počas štúdia. S návrhom nesúhlasí exminister školstva Ján Mikolaj. Štátna skúška je podľa neho preukázaním vedomostí študenta, zhrnutím všetkého, čo sa počas štúdia naučil. Zníženie nárokov na študentov podľa neho zlepšiť kvalitu škôl nemôže.

Rektor UKF v Nitre Libor Vozár, naopak, túto myšlienku hodnotí pozitívne. V rozhovore pre TA3 vyjadril nesúhlas s názormi kritikov návrhu: ,,Nemyslím si osobne, že to bude znamenať pre študentov zníženie nárokov na štúdium a na jeho ukončenie, pretože predpokladáme, že na vysokých školách sa urobí väčší dôraz na vypracovanie záverečnej práce a jej obhajobu pred štátnicovou komisiou.”

Návrh o zrušení štátnych skúšok je v štádiu riešenia. Či študentom odpadne dokazovanie znalostí dlhoročne zaužívaným spôsobom, ukáže čas.

autorka článku: Martina Nevolná

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.