Pod holým nebom

bazant3Ako sa vraví, za kvalitným kultúrnym zážitkom treba cestovať. Nie však v prípade najväčšej letnej kinematografickej akcie. Tá pre blahobyt nášho kultúrneho leta dofrčí aj sama. Že neviete, na čo konkrétne myslím? Na zelený retro autobus typu Škoda RTO. Na letné pojazdné kino na štyroch kolesách. Na Zlatý Bažant Kinematograf 2011!

Počas horúcich letných večerov nuda rozhodne nebýva. Potvrdzuje to aj štvordenná open-air udalosť, ktorá si počas siedmich rokov našla obrovský počet divákov. Pre tých pár zaostalcov, ktorí ešte vždy nie sú v obraze, sa každý rok zhruba od 19. júna spojazdnia dva autobusy a do viac ako tridsiatich piatich slovenských miest prinesú lahodný filmový zážitok z domácej a českej produkcie. Ich letná púť potrvá až do polovice septembra, kedy sa naskytá posledná možnosť rozlúčiť sa s bezstarostnými chvíľami študentských prázdnin.

bazant2Premietať sa začína z autobusu vždy po zotmení slnka, kedy sa na otvorený areál historických centier alebo rekreačných oblastí miest natiahne filmové premietacie plátno rozmerov 9×3,8 metra. Súčasťou výbavy je aj kinopremietačka a štyri vysokofrekvenčné reproduktory. Ak počas filmu vysmädnete, v stánku vám načapujú osviežujúcu kofolu a chladené pivo. Avšak v prípade nepriaznivého počasia, predovšetkým za silného vetra, sa predstavenie nekoná. Ich stálou zastávkou sú aj multimediálne festivaly ako Bažant Pohoda, MFF ART Fest Trenčín, piešťanský Cinematik a iné filmové, či dokonca hudobné festivaly.

V roku 2003 tvorilo celkovú návštevnosť 30 150 divákov, teda priemerná návštevnosť na jedno predstavenie činila 628 divákov. Medzi prvými premietnutými filmami boli notoricky známi Samotári, miesto sa našlo aj pre neskrotných Rebelov, no a dobovú idylku socializmu odzrkadlil film Pelíšky.

Ako som spomínala, štafetu zastávok tvorí 35 slovenských miest. Realizátori programu sa však rozhodli pridať aj nové mestá, aby sa tak česko-slovenská produkcia mohla dostať aj do povedomia nových divákoch. V kuloároch strižne sa šepká, že tohtoročný Kinematograf pokryje celé územie Slovenskej republiky. Vstup na toto pútavé kino pod holým nebom je, samozrejme, voľný. Večerná projekcia spočíva v jednom krátkometrážnom animovanom filme a jednom celovečernom filme. Program je obohatený o jeden reklamný spot. Vidíme sa teda v lete pod nočnými hviezdami s oroseným nápojom v ruke.

bazant

autorka článku: Dominika Kassová
zdroj fotografie: kinematograf.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.