Psychohygienické desatoro alebo Ako sa efektívne (ne)učiť

Začítajte sa do dobrej knihy...Ako sa efektívne neučiť a efektne sa naučiť je otázka študentom odjakživa mysle brázdiaca. Zväčša sa nepýtame ani tak „čo”, skôr „ako”. Od pravidelnej nevinnej pauzičky, cez máčanie nôh v kýbli s ľadovou vodou, až po „se…m na to”. Práve to bude náplňou nasledujúcich riadkov. Cieľový okruh čitateľov zahŕňa ľahký intelektuálny priemerný podpriemer, predovšetkým tých, ktorí sa chcú seriózne pobaviť. (Ak ste šťastným vlastníkom fotografickej pamäti, môžete pokojne prejsť na ďalší článok. [alebo si ho odfoťte].)

Učiť sa, učiť sa, učiť sa, to už poznáme a sme s tým nezmieriteľne zmierení. Nič nové pod slnkom. No azda aj trojročnému Albínkovi po pár rokoch na ZŠ dopne, že sa mu nechce naspamäť memorovať básničky a tráviť väčšinu života za knihami. Ide nám všetkým o čas (a teda o peniaze), ale aj tzv. psychosomatické zdravie alebo o čas… a nakoniec o čas. Áno, správne reagujete, veď každý má inú zotrvačnú vôľu, pamäť, niekto sa učí na skúšku dva dni, niekto dve hodiny. A to nespomínam prefíkaných vlkov a líšky, ktorým všetko vždy všade prejde. Máme ale jedinečnú šancu vyrovnať sa im, a poctivo!

Skôr než vecne prejdem k veci, považujem za vitálne uviesť definíciu cudzej floskuly „psychohygiena” – „hygienické zásady psychického rázu, využívané nielen pri učení”. Pre porovnanie nemôžem neuviesť ešte jednu: súhrn preventívnych opatrení pred psychickým zrútením sa počas procesu učenia sa. Predstavme si teda najrevolučnejšie, najnovšími výskumami overené princípy efektívneho (ne)učenia sa. Pre ľahšiu prehľadnosť ich uvediem v zostupnom arabskonumerickom poradí a interaktívnom konverzačnom štýle:

knihy10. Prespal si po divokom žúre trištvrte dňa a musíš sa učiť? Zaspi zase a keď sa zobudíš, budeš si môcť povedať, že čas už nevrátiš.

9. Nejde ti to už vôbec do hlavy? Ukonči to, ale nedaj sa zmiesť a pripomeň si, čo ti hovorieva mama: „Ráno sa ti to v hlavičke všetko utrasie.”

8. Kamaráti ťa volajú do nového pubu s 11 druhmi piva a sexy bifľoškami a ty nemôžeš odolať? Choď, zober so sebou knihy a zbaľ bifľošky.

7. Učivo je neprehľadné, chýbajú záchytné body, nevieš, o čom vlastne čítaš? Otoč knihu naruby a učivo zbadáš z novej perspektívy.

6. Nemáš náladu na učenie a je ti celý svet ukradnutý? Tak načo teraz čítaš tento článok?

5. Zistil si, že zajtra je ťažká skúška a ty si sa nenaučil ani „mäkké f”? Prečítaj si záver desiateho bodu tohto desatora.

4. Si tesne pred skúškou a nevieš ani „tvrdé f”? Zahraj to na „okno” a pred profesorom sa rozplač, určite to bude minimálne za E. (pozn. ak si chalan, to okno radšej nespomínaj)

3. Poznámky, kniha, internet? Nevieš, akou formou sa učiť? Na internete, napr. na facebooku, ti z 24-och spolužiakov určite nik neporadí, načo by si tam čo i len mrkol, nepotrebuješ sa ani vykecať, navyše, nové pikošky a fotky ťa už roky nezaujímajú.

2. Preštudoval si celé psychohygienické desatoro, ale napriek tomu si zabudol, čo sa máš vlastne učiť? Preštuduj si ho ešte raz, a poriadne. Ak si aj tak nespomenieš, tak čo sa chceš učiť?

1. Učíš sa na tretiu opravnú skúšku a nemáš ani štipku motivácie? Opakovanie, matka múdrosti, opäť sa rozpomeň na mamine utešujúce slová.

ZÁVEROM: Nepomohla ani káva, ani Redbull, ani čerstvý vzduch, ani sprcha, ani pauza, ani nohy v ľadovej vode, ani dve šálky kávy, ani spánok, ani jóga, ani stimulanty, ani všetko naraz? S.r na to a zamrmli si ľudové úslovie typu: čo ťa neposilní, to ťa prizabije alebo: keď nejde o nič, ide o život.

Tak, a sme o niečo chytrejší. Nasali sme to, čo sme vždy tak úpenlivo bádali a pritom sme to mali pod nosom. Niekedy postačí trocha zdravého rozumu. A aj o tom je učenie. Alebo neučenie?

autor článku: Martin Salát
zdroj fotografie: archív

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.