Krvaví knihomoli

Začala to Savianova Gomora.Prečítali ste si Gomoru? Aj ja. A zhltli ste Murína? Ja tiež. A chcem ešte niečo, potom ešte ďalšiu a na narodeniny som si vyhliadla dve nové. Na meniny sa mi babka hrabala v knižnici, že ktoré už mám. Je to napínavé ako Vreskot, plné fluida ako Krstný otec, autentické ako Forest Gump, strašidelné ako Scarface a najlepšie na tom je, že je to pravdivé. Čo je to? Knihy o mafii. O talianskej Cosa Nostre, japonskej Yakuze, jamajskej Yardie, kolumbijských drogových karteloch, čínskych Triádach a zlatuchtivých Rusoch. Literatúra s touto problematikou zažíva svoj boom, no predsa len ešte v kníhkupectvách nenájdete oddelenie kníh s názvom Mafia. Takže ak vás to naozaj zaujíma, môžete získať tipy na dobré knižné tituly tohto rangu.

V roku 2006 vypísala Camorra odmenu na hlavu spisovateľa Roberta Saviana. Asi už tušíte, že to nebude novinársky spolok. Camorra je neapolská odnož talianskej mafie. A Roberto Saviano je 31-ročný odvážlivec, ktorý sa do tejto skupiny infiltroval a potom o ich praktikách a obchodoch napísal v bestselleri Gomora. Mená, miesta, časy, činy, príčiny… Všetko, čo kedy videl a počul. V našich končinách sa viac skloňuje názov Cosa Nostra, no ak si myslíte, že Camorru tvorí zopár miestnych chuligánov, ste trošku vedľa. Cosa Nostra,´ Ndragetha, ´Ndrina a Camorra sú najväčšie skupiny organizovaného zločinu v Taliansku. V deň, keď Savianovi vyšla kniha Gomora, dostal sa pod policajnú ochranu, skrýva sa po celom svete a aktívne čaká na svoj normálny život. „Chcem sa slobodne prechádzať, dať si pivo, zamilovať sa. Stretávať sa so svojou matkou bez toho, aby jej to naháňalo strach,” povedal pre talianske médiá.

Mikuláš Černák – Capo de Tutti capi slovenskej mafieSlovensko nezaostáva

Gustáv Murín zmapoval dekádu zločinu a trestu v knihe Mafia v Bratislave. Kniha zaznamenala veľký úspech, a tak autor po nej vydal ešte 3 ďalšie tituly súvisiace s touto tematikou. Mafia na Slovensku alebo Osudy bossov Černákovej éry spomína na všetky mená, ktoré pohli históriou Slovenska v 90. rokoch. Od Miroslava Sýkoru v Bratislave, cez Tibora Pápaya v Dunajskej Strede, až po Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici. Je to kniha, v ktorej bola vyslovená ostrá pravda súčasnosti: „V 90. rokoch sa bežný občan bál, ale vedel koho a prečo. Dnes sa už nebojí, lebo nevie kto a čo. Čo je lepšie?” Postupom času a množstva informácií, ktoré Murín zozbieral, sa dostal k menu najväčšiemu, najznámejšiemu, vzbudzujúcemu rešpekt či strach. Mikuláš Černák sa stal ústrednou postavou publikácií Boss všetkých bossov a Mikuláš Černák, ktorej spoluautorom bol aj začínajúci spisovateľ Dávid Kičin. Avšak je treba povedať, že oprávnene. Napriek odsúdeniahodným zverstvám, ktoré napáchal, je výnimočnou postavou slovenskej justície. Zmena Trestného zákona, 13 300-stranový spis, použitie nových kriminalistických a balistických metód, ako aj vypovedanie pomocou videohovoru alebo kontroverzný sudca Samuel, ktorý sa nakoniec stal Černákovým advokátom, no a napokon doživotný trest.

Jozefa Kariku na mnohých internetových stránkach prirovnávajú k Savianovi. Kniha V tieni mafie ponúka pohľad do zákulisia organizovaného zločinu. Za všetko hovorí výrok samotného autora: „Naozaj bude úspech, keď prežijem.” Mimochodom, v kníhkupectvách je aj druhý diel.

Poznáte ho z formátu L.O.V.E. televízie Doma, má 20 rokov, študuje žurnalistiku v Bratislave a volá sa Jano Hargaš. Človek si povie mladý fagan, ale napíšte v jeho veku knihu, ktorá má taký úspech, že k nej vyšlo aj pokračovanie. Mám v pätách mafiu a Môj otec mafián sú znamením, že mladá generácia prichádza a má čo povedať.

A iné…

Ľudia mali odjakživa radi skutočné príbehy a ideálne – trošku krvavé. Veď viete, vrahyňa Čubirková alebo nesmrteľná láska Bonnie Parker a Clydea Barrowa. No povedzte, kto z vás nemal zimomriavky z Marlona Branda v Krstnom otcovi? A pamätáte si Zjazvenú tvár Al Caponeho?

Či už sú príbehy skutočné, jemne prikreslené alebo aj celé vymyslené, podstatné je to,  nakoľko sa čitateľ či divák zžije s dejom a považuje ho za autentický. O ženách v klane píše Lynda La Plante v sfilmovanom diele Bella Mafia, kde si určite všimnete charizmatickú Nastassju Kinski, ženský kódex spísal Roberto Saviano v eseji So smrťou v posteli, uhlom pohľadu zaujme aj reportér Misha Glenny so svojou McMafiou – Zločin bez hraníc. Ak máte chuť na reálny pohľad a množstvo vedomostí o Taliansku, určite si nenechajte ujsť Davida Lanea – Do srdca mafie.

No a pre skutočných maniakov aj filmový tip – Johnny Depp a jeho Verejný nepriateľ, overená klasika Krstný otec, Zjazvená tvár, Bonnie a Clyde s Faye Dunaway a Warrenom Beatym či Donnie Brasco. A ak sa budete chcieť niečo dozvedieť o histórii a pôvode gangstrov, určite si kliknite na www.svetmafie.szm.com. A ak ešte aj potom budete chcieť toho viac, tak zájdite do obchodu s počítačovými hrami a pýtajte si Mafiu. Oni už budú vedieť.

autorka článku: Alžbeta Pavlovičová
autorka fotografií: Veronika Gerhátová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.