Televíznym humorom proti uhorkovej sezóne – The Office

filmHneď vopred uvediem, že mám na mysli jeho americkú verziu, aj keď viem, že britská tu bola skôr a mnohí kritici tvrdili, že je lepšia. Americkú som si vybral z čisto pragmatického hľadiska, chcel som totiž sitcom na dlhšiu dobu a, ako to už s britskými seriálmi býva, pôvodný The Office mal len štrnásť častí. Na druhej strane, americký The Office prichádza na jeseň s už 8. sériou a dokopy bolo odvysielaných 152 častí.

Ide o seriál z kancelárskeho prostredia firmy Dunder Mifflin, ktorá obchoduje s papierom. Šéfuje jej Michael Scott (Steve Carell), nesamostatný egocentrik presvedčený o svojej neomylnosti, ktorý chce, aby ho všetci mali radi. Nájdeme tu aj Dwighta, nepredstaviteľného „riťoleza”, Jima, ktorý si z neho a jeho prístupu k práci neustále uťahuje spolu s Pam, zakríknutou sekretárkou, ktorá je už niekoľko rokov zasnúbená a svadba stále neprichádza. Dopĺňajú ich aj iné vedľajšie postavy, ktoré dokopy vytvárajú typické osadenstvo každej kancelárie.

Kamery dokumentujú každodenný chod kancelárie, tento štýl sa nazýva „mockumentary” (zábavný dokument), takže postavy s nimi priamo prichádzajú do kontaktu, reagujú na ne, spovedajú sa pred nimi. Celý sitcom teda pôsobí veľmi civilne a realisticky, vtipné sú i najmenšie zmeny mimiky. Niežeby ste sa pri ňom teda nedokázali zasmiať takpovediac „na plnú hubu”, to rozhodne áno, ale pomedzi to sa určite pristihnete, ako sa škodoradostne uškŕňate, prípadne sa hanbíte za postavy a nechápete (alebo až príliš dobre chápete), prečo urobili, čo urobili. Práve v tomto je kúzlo The Office, ktorý satiricky poukazuje na nedostatky svojich protagonistov, zatiaľ čo vy sa skvele bavíte.

The Office

No a čo sa týka kritiky neoriginality tohto seriálu, neverte jej. Prvá séria síce bola natočená takmer presne podľa britského konceptu, no už od druhej série je americký The Office úplne samostatný a s vlastnou dejovou líniou. Prvotne skeptické pohľady recenzentov sa rapídne zmenili, čoho dôkazom je aj mnoho cien Emmy a Zlatý Glóbus pre Stevea Carella (keď ho uvidíte hrať, pochopíte. Ja som mal niekoľkokrát chuť dať mu facku, taký je presvedčivý).

HODNOTENIE: 4,5/5

Čítajte aj:

Cougar Town

30 Rock

It’s Always Sunny In Philadelphia

Modern Family

autor článku: Lukáš Božik
zdroj fotografie: tv-wallpapers.net

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Televíznym humorom proti uhorkovej sezóne – The Office

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.