Televíznym humorom proti uhorkovej sezóne – 30 Rock

film30 Rock je skratka pre 30 Rockefeller Plaza, čiže sídlo NBC. Z toho vyplýva, že tento seriál je z televízneho prostredia, konkrétne z výroby komediálnej skeč šou The Girlie Show. Vedie ju Liz Lemon (Tina Fey), ktorá má často problémy s udržaním autority, s priateľom a so životom celkovo.

Aby problémov nebolo málo, do čela NBC sa dostáva sebaistý Jack Donaghy (Alec Baldwin), ktorý získal úspech v spoločnosti tým, že prišiel s efektívnejším spôsobom ohrievania v mikrovlnnej rúre. Prinúti Liz, aby do šou najala trochu zabudnutého a dosť detinského a panovačného herca z primitívnych komédií Tracyho Jordana. Navyše, šou premenuje na TGS with Tracy Jordan, čo nedokáže stráviť dovtedajšia hviezda relácie, narcistická Jenna Maroney, schopná pre slávu urobiť čokoľvek. V sitcome sledujeme nielen natáčanie TGS a problémy s ním spojené, ale najmä život a problémy hlavných postáv.

Štýl humoru je bláznivý, správne preexponovaný, satirický, parodický a jednoznačne geniálny. Seriál si strieľa sám zo seba, z televízneho sveta aj z divákov. Príkladom je napríklad časť, kedy všetky postavy tvrdia, aké je hrozné tlačiť product placement do šou a že s tým nikdy nebudú súhlasiť, pričom každá aspoň dvakrát spomenie výhody nápoja, ktorý práve pije, a nezabudne sa pritom usmievať do kamery. Absurdnými momentmi a hláškami, ktoré by vám nikdy ani len nenapadli, sa tento seriál len tak hemží (viem, nemal by som prezrádzať, ale jednu snáď môžem – Jenna: „Nie som tu veľmi potrebná. Hmm… Naposledy, keď som to povedala, bola som práve v trojke s dvomi z Backstreet Boys.”). Na 30 Rock jednoducho musíte získať návyk. Nenechajte sa ale odradiť možno prvými dvomi časťami, toľko trvalo mne, kým som sa na tento humor adaptoval a potom som už len plakal od smiechu.

30 Rock

No a nakoniec aj zopár informácií ohľadom úspechov tohto sitcomu, keby vám náhodou nestačila moja dosť zaujatá a neobjektívna recenzia (jednoducho si nepomôžem, milujem tento seriál). Doposiaľ bolo odvysielaných 103 epizód v piatich sériách, šiesta prichádza v roku 2012. Tri roky po sebe získal 30 Rock cenu Emmy za Najlepší komediálny seriál, jeden krát Zlatý Glóbus. Rovnako tieto ceny niekoľkokrát získal aj Alec Baldwin a Tina Fey, ktorá tu nielen účinkuje, ale píše k seriálu i scenár a, samozrejme, aj za ten dostala ocenenie (námety má často z vlastnej skúsenosti, niekoľko rokov predtým viedla skeč šou Saturday Night Live). Ďalej povyhrával mnoho ďalších ocenení, ktorých názov by vám ale asi nič nehovoril, tak napíšem len celkové číslo dokopy – 29. Slušné, nie? Epizódne úlohy si zahrali napríklad Matt Damon, Steve Martin, Salma Hayek, James Franco, John Hamm, Julianne Moore, Jon Bon Jovi, Whoopi Goldberg alebo aj Condoleezza Rice, bývala poradkyňa pre národnú bezpečnosť USA za vlády Georga Busha. No a ak vás už ani toto nepresvedčilo, aby ste dali tomuto seriálu šancu, niet vám pomoci a poviem vám, prídete naozaj o veľa.

HODNOTENIE: 5/5

Čítajte aj:

Cougar Town

The Office

It’s Always Sunny In Philadelphia

Modern Family

autor článku: Lukáš Božik
zdroj fotografie: tv-wallpapers.net

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Televíznym humorom proti uhorkovej sezóne – 30 Rock

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.