Vo víre IstroConu

plagUž je to so mnou tak, že často chodievam na miesta, ktoré nemám práve v láske. Jedným takýmto miestom je aj Bratislava. Nie že by som mal niečo proti nášmu hlavnému mestu, ale ako rodák z malej dedinky ledva dýcham už aj v Nitre. Bohužiaľ, cony a festivaly sa sotva niekedy budú odohrávať v regiónoch s populačnou krivkou pod 1000 obyvateľov a tak mi v takomto prípade neostáva nič iné, len si pekne zbaliť pár vecí a nasadnúť na autobus západným smerom.

img_5820

IstroCon 2011 konajúci sa v Bratislavskom Istropolise však rozhodne za občasné problémy s dýchaním stál. Po hodinovom čakaní na otvorenie vstupných dverí a chvíľkovom státí v dlhom rade mi už mladá slečna z mnohočlenného tímu organizátorov a pomocníkov navlieka na ruku bledomodrú pásku. Od tejto chvíle sa môžem voľne pohybovať po celom areáli Istropolisu, samozrejme, len v častiach pre návštevníkov. Ešte si odložiť veci v šatni a môžem začať objavovať, čo všetko si tento rok organizátori pripravili.

A že je čo objavovať! Jedna zaujímavá prednáška strieda druhú, niekedy sa dokonca prekrývajú. Pomedzi to sa prepletá hlavný program, vysielanie najnovších filmových trhákov. Vo veľkých priestoroch mimo prednáškové sály má človek možnosť zahrať si rôzne nové herné tituly od známych herných firiem ako je nový Mortal Kombat, NHL 2012 či Resistence 3. Ženskú populáciu teší hlavne niekoľko notebookov, na ktorých si môžu odskúšať nový datadisk k hre The Sims 3. Okrem iného sa zastavujem aj pri pohybových hrách pre Kinect či známom Dance Dance Revolution, ktorý na žiadnej podobnej akcií nesmie chýbať. No a v neposlednom rade tu na každom kroku narazíte na mladých ľudí oblečených v rôznych kostýmoch zobrazujúcich obľúbené postavy z filmov, hier, kníh či japonskej anime a mangy.

Zájdem aj na prednášku Sebastiana Chuma o komikse Transmetropolitan. A hoci komiksom neholdujem, hneď po nej si idem asi s ďalšími troma účastníkmi tento titul kúpiť do neďalekého stánku. Nechýbal som ani na hlavných častiach programu, kde vyhlasovali najlepší cosplay, teda výsledky súťaže o najlepší kostým. A ako obvykle som sa musel hlboko skláňať pred šikovnosťou a trpezlivosťou účastníkov cosplay súťaže. Keď totiž vezmeme do úvahy precíznosť, s akou boli mnohé kostýmy vytvorené, ťažko nám je uveriť, že ich nevytvorili profesionálni kostyméri, ale len nadšení fanúšikovia.

img_5865

Klobúk som musel skladať aj pred samotnými organizátormi celého conu. Pripraviť tri dni plné zaujímavého programu bez viditeľných problémov nie je vôbec ľahká záležitosť. A práve preto je IstroCon skvelá akcia a návštevníci sa na nej cítia dobre. Organizujú ho totiž ľudia, ktorých to skutočne baví a napĺňa. Ľudia, ktorí dokážu vytvoriť úžasnú atmosféru a preniesť ju na tisícky ľudí idúcich sa zabaviť. A možno práve preto prišlo na tohtoročný IstroCon rekordných 10945 návštevníkov.

V nedeľu večer som už musel z tejto skvelej akcie odísť a rovnako ako mnoho iných aj ja som si pri poslednom pohľade na budovu Istropolisu povedal: „Na jar sem prídem zas. Na GameExpo!”

autor článku a fotografií: Marek Čabák

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.