Hudobné odbory majú lepšiu prax

Zvukové laboratórium 1Zvukové laboratórium katedry hudby je v prevádzke už rok. Za ten čas dokázalo, že vie nielen prispieť k skvalitneniu výučby predmetov hudobno-informatickej povahy, ale pedagógom, doktorandom i študentom umožňuje rozvíjať projektovú a vedeckú činnosť. Vďaka nemu už čoskoro vyjde aj autorský hudobný album študentov UKF.

Vybudovanie zvukového laboratória, ktoré bolo slávnostne otvorené 28. septembra minulého roku súčasne s Fitštúdiom a Športovým laboratóriom, bolo niekoľkoročným zámerom Katedry hudby. Neučiteľský odbor Integratívne štúdia hudby (IŠH) vyžaduje intenzívnu prax v práci so zvukom, na ktorú až do minulej jesene katedra nemala podmienky. Prostredníctvom operačného programu Výskum a vývoj sa počas rekonštrukcie ŠD Nitra podarilo priestory v suteréne budovy premeniť na profesionálne zvukové štúdio, ktoré už stihlo priniesť prvé výsledky.

Všestranné využitie laboratória

Pracovisko pozostáva z dvoch štúdií a miestnosti určenej pre zvukovú réžiu. Jeho poloha v suteréne je veľmi výhodná, keďže je odhlučnené od rušivých vplyvov okolia. „V rámci celého Slovenska je to jediné pracovisko študijného odboru, ktorý sa zaoberá prácou so zvukom, konkrétne s čisto hudobnou produkciou,” hovorí magister Pavol Brezina z Katedry hudby, ktorý štúdio vedie. „Existujú podobné pracoviská aj na VŠMU a bratislavskom konzervatóriu, ale tie sú zamerané na audiovizuálnu tvorbu.”

Štúdio slúži primárne na vzdelávanie študentov IŠH, v rámci vyučovania ho však navštívili už aj iné odbory. „Začali sme implementovať rôzne predmety, ktoré sú zamerané na zvuk, aj do iných študijných programov,” prezrádza Brezina. „Takže už aj iní študenti tu mali vyučovanie a veľmi sa im páčilo, že si môžu odskúšať mikrofón, nahrávanie rôznych hudobných nástrojov a prácu so zvukom.” Keďže priestory laboratória sú pomerne malé, študenti sem musia chodiť po skupinkách. Vďaka tomu si môžu vyskúšať všetky typy práce, od prípravy štúdia cez nahrávanie ako interpreti až po samotnú prácu so zvukom.

Zvukové laboratórium je vybavené kvalitnou technikou.

Špičkové podmienky pre vedu

V rámci výskumu sa zvukové laboratórium orientuje na oblasť, ktorá na Slovensku nie je veľmi rozšírená. „Ide o snímanie, meranie akustiky priestorov rôznych inštitúcií, ktoré sú určené na hudobné produkcie, napríklad divadlá,” predstavuje nám svoj výskum magister Brezina. „V súčasnosti sa sústredíme viac na kostoly a katedrály, ktoré majú veľmi zaujímavú akustiku, teraz sme pracovali na Nitrianskom hrade v románskej kaplnke aj v Katedrále sv. Emeráma.” Počas výskumu sa využitím špeciálneho zvuku nameria akustika celého priestoru, nahrávka sa vo zvukovom laboratóriu analyzuje a vytvorí sa model skúmaného priestoru. Pri speve či hudobnej produkcii sa v takýchto priestoroch vytvára jedinečná ozvena a vďaka spomínanej metóde modelovania priestoru, tzv. konvolučnej, dokážu profesionáli poznatky pretransformovať tak, aby sa im rovnaký zvuk podarilo vytvoriť aj v laboratórnych podmienkach.

autorka článku: Dominika Babulicová
autor fotografií: Lubo Balko

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Hudobné odbory majú lepšiu prax

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.