Antiplagiátorský systém uspel v súťaži IT technológií

koniec-plagiatomNeobľúbený, ale zato slávny antiplagiátorský systém, ktorý je v súčasnosti povinnou jazdou pred odovzdaním záverečnej práce, sa dočkal ocenenia.

Na Slovensku každý rok prebieha kongres o novinkách a zlepšeniach v informačných technológiách. Zameraný je predovšetkým na digitalizáciu verejnej správy (databázy občanov, registre, eGovernment či elektronické podpisy), no neobchádza ani inovácie v oblastiach ako zdravotníctvo a školstvo. Tohtoročná ITAPA, v poradí už desiata, hostila 25. a 26. 10. v Bratislave niekoľko desiatok odborných spíkrov zo Slovenska i zo zahraničia.

Vysokoškoláci aj vedci

Súčasťou konferencie už tradične býva obľúbená súťaž Cena ITAPA. Zapájajú sa do nej organizácie a právnické osoby so svojimi projektmi, ktoré majú uľahčovať a zjednodušovať život, najmä odbremeňovať občanov od komplikovanej administratívnej zaťaženosti.

Súťaž tento rok prebiehala v troch kategóriách. Celkovo sa do nej so svojimi návrhmi prihlásilo viac než 30 zadávateľov. Objavil sa medzi nimi aj študentom veľmi dobre známy antipalgiátorský systém. Do súťaže ho prihlásila spoločnosť CVTI SR. Systém na odhaľovanie plagiátov pre potreby slovenských akademických a výskumných inštitúcií, ako sa antiplagiátorský systém volá oficiálnym názvom, získal v súťaži v kategórii Nové služby druhé miesto. Odborná porota tu ocenila nápad vytvoriť celoplošný systém overovania originality pre všetky vysoké školy a vedecké inštitúcie na Slovensku. Systém je už overený v praxi.

Viac o súťaži a výsledkoch nájdete na stránke itapa.sk.

Slovenský algoritmus pre kontrolu plagiátorstva zbiera ceny aj na medzinárodnej pôde, ako sme vás už informovali, v júli vyhral súťaž antiplagiátorských algoritmov v rámci workshopu PAN 2011.

autorka článku: Zuzana Staníková
autor fotografie: Peter Raškovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.