Nitru navštívili gitaroví majstri

Magdalena Kaltcheva, gitarový talent z BulharskaO tom, že hudba je jedným zo základných atribútov umenia nemusíme nikoho presviedčať. To, že matkou umenia je kultúra, nám je jasné. Práve Nitra je mestom, ktoré kultúrou priam dýcha. V dňoch 17. – 22. októbra sme sa mohli zasa raz nadýchnuť spolu s ňou, tentoraz vône čerstvého gitarového dreva. V nitrianskej synagóge sa uskutočnil už 29. ročník Medzinárodného festivalu klasickej gitarovej hudby Cithara aediculae 2011.

Spätosť našej univerzity s mestom sme v Občase demonštrovali už mnohokrát. Pri festivale Cithara aediculae to urobíme znova, pretože jeho počiatky sa formovali práve v hlave pedagóga jednej z fakúlt UKF, konkrétne Fakulty Sociálnych Vied a Zdravotníctva. Kto nás číta, už možno tuší.

ORIGINÁL je len jeden

Festival sa každoročne koná pod záštitou o.z. Originál, ktoré sídli v Nitre. Jeho riaditeľom je už nepriamo spomínaný PhDr. Pavol Sika, organizátor nielen Cithary, ale aj Rómskeho filmového festivalu Martina Slivku Kalo čangalo (článok o ňom nájdete v sekcii Kultúra). Spolu s festivalovým dramaturgom Jánom Labantom, ktorý sa profesionálne venuje hre na gitare a každoročne na Cithare aediculae vystupuje, tvoria organizačné jadro celého projektu, ktorý prebieha pod patronátom mesta Nitra a Ministerstva kultúry SR.

Zvučné mená z ďalekých krajov

O hviezdnom obsadení interpretov, ktorí v nitrianskej synagóge vystúpili, nemôže byť pochýb. Hoci bežnému občanovi by mená ako John Couch, manželia Zsapkovci či Marcin Dylla možno nič nehovorili, znalcom a fanúšikom klasickej gitary by odtušili niečo jedinečné. Na gitarovom festivale však nevystúpili len majstri a ikony klasickej hudby. Diváci mali možnosť vidieť vychádzajúce talenty hudobných géniov, ktorí sú možno práve tak starí ako vy, niektorí dokonca ešte ani nie. Veď najmladší spomedzi všetkých účinkujúcich hudobníkov, Eduard Leata (Rumunsko), má len 20 rokov! Aj napriek mladému veku je kritikmi považovaný za neuveriteľný talent a nesmierne nadaného hudobníka, ktorý zakaždým predvádza neuveriteľnú hru. Za spomenutie rozhodne stojí vystúpenie mladého gitarového Dua de Chocolat (alebo tiež CARisMA) v zložení Magdalena Kaltcheva a Carlo Corrieri. Len čo vyšli spoza lavíc, koncertovali.

Gitarové duo CARisMA - Carlo a Magdalena

Z ostrieľanej gitarovej elity divákom predviedli svoje umenie napr. Dagmar a Jozef Zsapka. Pôvodom sú Slováci, avšak koncertujú najmä v zahraničí. Cestovali už takmer po celom svete – za „Veľkú mláku” aj na Ďaleký východ. Skutočne zďaleka do Nitry pricestoval austrálsky gitarista novozélandského pôvodu John Couch, o niečo bližšie to už mal poľský hudobník Marcin Dylla. Okrem Zsapkovcov Slovensko zastúpilo aj gitarovo-flautové duo v zložení Ján Labant a Ján Figura, ktorý aktívne spolupracuje s oboma slovenskými filharmóniami.

Každoročne v Nitre

Ak ste priaznivcom klasiky či gitary ako hudobného nástroja, patríte práve do okruhu ľudí, pre ktorých občianske združenie Originál festival organizuje. Hoci tento rok už struny utíchli, nanovo sa rozozvučia v nastávajúcom roku 2012. V prípade, že si nechcete nechať toto komorné podujatie ujsť, sledujte aktuality (video a foto záznamy, novinky) na FB stránke o.z. Originál, ktoré čoskoro otvorí vlastnú stránku, internetové noviny, zamerané na spoločnosť, politiku a, samozrejme, klasickú gitaru.

autor článku a fotografií: Mário Lorenc

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.