Nevesta hôľ navštívila Nitru

„A teraz vykročte doľava…“ V slúchadle sa ozýval vtáčí štebot a šum lesa. Akýsi hlas nás poháňal, aby sme sa zastavili pri rieke, vnímajúc prírodu okolo seba, a upozorňoval nás na všelijaké nástrahy, na ktoré môžeme v lese naraziť. Až sme prišli ku kocke z plexiskla, v ktorej už stálo dievča odeté do bielych šiat – Nevesta hôľ.

Adaptácia prozaického diela Františka Švantnera v úprave Ivety Ditte Jurčovej a Michala Ditteho sa odohrala v rámci projektu Vzdelávanie divadlom, realizovaného na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Pouličné divadlo v podaní Divadla Pôtoň z Bátoviec predstavilo netradičnú interpretáciu Švantnerovho diela priamo v uliciach mesta Nitra. Každý divák dostal rádio so slúchadlami, prostredníctvom ktorých navigovali divákov po parkovisku ŠD Nitra a jeho okolí, predstavujúcom hory. Moderátor naznačoval, kam sa majú pozerať a čo tam majú vidieť, prirovnával výdobytky modernej doby k čisto prírodným veciam. Podobné to bolo aj pri strete so samotnou Nevestou v kostýme s folklórnymi prvkami a zeleným vencom. Keď tancovala, jej pohyby sa občas dali prirovnať ku folklóru, ale aj k diskotékovým rytmom. Hra ponúkala množstvo kontrastov ako mesto a les, fantázia s naturálnosťou a iné. Po inscenácii nasledovala diskusia v Univerzitnom tvorivom ateliéri.

Interpretácia Nevesty hôľ Divadla Pôtoň je súčasťou desiatich rôznorodých predstavení, ktoré sú a budú predvádzané prostredníctvom projektu Vzdelávanie divadlom. Každé predstavenie je niečím výnimočné, špeciálne, zvláštne a ponúka (nielen) pre študentov estetiky a kulturológie ukážku netradičných divadelných foriem.

V rámci projektu Vzdelávanie divadlom pokračuje aj séria tvorivých dielní s rôznymi divadelnými lektormi. V tomto roku sa otvoria dvere Hereckej dielne pod taktovkou herca Slovenského komorného divadla Martin Miloslava Kráľa a workshop Divadelnej kritiky s profesorkou Dagmar Inštitorisovou. Na záver roka sa v UTA uskutoční divadelno-režijný rozbor pod názvom Antigona I. v rámci cyklu workshopov historických divadelných poetík.

autorky článku: Lucia Holienčinová, Alica Ternová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.