Úspešná Herecká dielňa

Herecká dielna 3Priestory Univerzitného tvorivého ateliéru sa opäť zaplnili mladými ľuďmi, ktorí sa zúčastnili Hereckej dielne pod taktovkou herca Miloslava Kráľa. Študenti UKF tak  získali prostredníctvom workshopu cenné skúsenosti, ktoré sa prejavili aj v záverečnej prezentácii.

Úvodom nás však najprv previedla profesorka Dagmar Inštitorisová, vedúca projektu Vzdelávanie divadlom, realizovaného na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

„Ináč, volajte ma Milo a tykáme si,” dodal otvorene Miloslav Kráľ, absolvent herectva na VŠMU, dlhoročný člen hereckého súboru Slovenského komorného divadla v Martine, neskôr aj DAB v Nitre, lektor Hereckej dielne. Neskôr si všetci zúčastnení posadali okolo okrúhleho stola a každý povedal niečo o sebe. Tak sa na jednom mieste stretli študenti estetiky, kulturológie, učiteľstva hudobno-dramatickej výchovy, ale aj žurnalistiky. Študenti so skúsenosťami nielen z Vysokoškolského Divadla (VyDi), ale aj neskúsení, ktorí chceli okúsiť herecké umenie a získať nové skúsenosti v rámci tohto umenia. Po úvode si postupne začali rozoberať text Daniela Majlinga „P,” rozdelili si úlohy a spravili čítačku. Lektor dodal, že treba čas, aby si divadelník osvojil prax z teórie. Druhý deň znamenal pre mladých hercov tvrdú prácu na stvárňovaní textu. Nemali to ľahké, keďže na malom priestore hrali dej, ktorý sa neodohráva na jednom mieste. Taktiež obmedzili aj pohyb. Každé gesto a mimika boli dôležitou súčasťou ich dvadsaťdva minútového predstavenia.

Miloslav Kráľ počas Hereckej dielne

V deň prezentácie  pridali do svojho predstavenia osvetlenie a hudbu, ktorú vyberal Milo Kráľ. Medzi hercami panovala príjemná atmosféra až do momentu, keď do predstavenia zostávalo zopár minút. V Univerzitnom tvorivom ateliéri sa už schádzali poslední diváci, ruch sa utišoval a na javisko vystúpili herci, študenti UKF. Napriek vypätým chvíľam sa prezentácia skončila dlhým potleskom divákov a potvrdila úspešnosť hereckej dielne pod vedením Miloslava Kráľa.

Ak chcete zažiť podobne príjemnú divadelnú atmosféru pod vedením odborníka, do konca roka sa pripravuje najmä workshop Divadelnej kritiky, ktorý sa presunul na decembrový termín a dramaticko-režijný rozbor Antigony, ktorý sa uskutoční v dňoch 9.-10. decembra. Viac informácií o tvorivých dielňach ako aj o projekte Vzdelávanie divadlom nájdete na webe: www.vzdelavaniedivadlom.ukf.sk.

autorka článku: Lucia Holienčinová
autor fotografií: Michal Zborovjan

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.