Na potulkách Prahou (2. časť)

Tiger v Pražskej ZOOPraha patrí k najnavštevovanejším destináciám v Európe. Turistov stretáme na každom kroku, veď kto by si nechal ujsť pýchu kedysi poddanského mesta Hradčany, najvýznamnejšiu historickú pamiatku, Pražský hrad. Romantická prechádzka po Karlovom moste a varené vínko pod Orlom, to nemohlo uniknúť ani nám.

ČÍTAJTE AJ: Na potulkách Prahou (1. časť)

Perly Pražského hradu

To všetko, čo sme doposiaľ videli, bol slabý vývar oproti tomu, čo nám ponúkla Katedrála sv. Víta v areáli hradu. O gotickej stavbe rozprávajú miestni legendy o majstrovi, ktorý ju staval. Nikto mu neveril, že chrám dokáže postaviť, až nakoniec začal pochybovať aj on sám. Tesne pred dokončením zapálil drevené opery a v snahe zachrániť Prahu pred katastrofou, ako predpovedali mnohí neprajníci, položil život skôr, ako zistil, že veľdielo sa mu podarilo. Drevená podpora zhorela a chrám stojí dodnes.

Teraz obdivujeme túto dominantu s gotickou klenbou, chórom, kaplnkou sv. Václava, hrobmi kráľov a mauzóleom v interiéri. Okrem bohoslužieb sa tu odohrávali i korunovácie českých kráľov a kráľovien, čomu, prirodzene, zodpovedá aj veľkoleposť chrámu. Tieto pikošky máme zas od tety, jednej s tých, ktorá sa premáva s dáždnikom nad hlavou vodiac svoje stádo turistov. Upozornila, že teraz si každý zaplatí a uvidia „niečo”. Tam sme sa odpojili, v skupinke sme boli iba na čierno a peniažky si musíme nechať na čínske rezance s kuracím mäskom. Ešte sa odfotíme so storočnými stromami, keď ich už teda priviezli z tej cudziny, a ideme ďalej.

Interiér Katedrály sv. Víta, Praha

V okolí hradu sa nachádza šesť krásnych záhrad. Prechádzame tou najväčšou, Kráľovskou záhradou. Dokonale upravené trávniky, záhony kvetov a udržiavané fontány dodnes odrážajú kráľovský štandard. My sme také malé princezné, ibaže s rozcuchanými vlasmi a bez asistencie sluhu, ktorý by nás ovieval. Na chvíľu si vyložíme nohy pred Kráľovským letohrádkom – Belvedere, nikto nám neotvára, na kávu nepozývajú a ani prezident neprišiel. Posledné foto, ešte sa stratíme na ceste späť, nasýtime žalúdky, a potom Praha v záplave nočných lámp len umocňuje pocit únavy a dobre stráveného dňa.

Od Pepíka k Orloju

Snažíme sa využiť každý dotyk slniečka, a tak ďalší víkend vychádzame z ubytovne, tentoraz smer pražská Zoo. Pri vstupe nás veľká digitálna tabuľa informuje, že v tej chvíli sme desaťtisíc tridsiate piate návštevníčky. Waw. Snaha naplánovať rozumný smer prehliadky po pár metroch padá, a tak blúdime uličkami, hľadajúc tie najexotickejšie zvery. Aspoň v jednom máme jasno – pozdraviť chceme najmä gorily, slony, pandu a dravé šelmy. Nevynechávame ani tropickú džungľu či africkú savanu. Po piatich hodinách zostáva ešte toľko nepreskúmaných miest. Je to tu obrovské a vidíme to asi aj na druhú návštevu. Nezabudnuteľné sa však stali minúty pri ľadových medveďoch. ,,Pepíku, ponoř se, Pepíku, ti říkam, ponoř se, nebo se jdi hrát ke kamarádům na souš,” ďobká dievčatko na sklo, tvárou v tvár obrovskému mackovi, zatiaľ čo my sa nemôžeme prestať smiať. Spomienku na Pepíka i na stovky iných zvierat si odnášame späť na ubytovňu.

Medveď Pepík z Pražskej ZOO

Po pár týždňoch sa nám opäť črtá voľný víkend. Je tu toho ešte tak veľa, čo chceme vidieť. Medzi nimi i jeden z hlavných symbolov Prahy, Orloj. Prstom ukazujeme na stredoveké astronomické hodiny, umiestnené na južnej strane Staromestskej radnice. Veľké ciferníky sú nám povedomé. S poriadnou „kocovinou”, ako vravia domáci, zisťujeme, že včera sme pochlipovali z domácej slivovičky práve pod jednou z najväčších historických pamiatok. ,,A tak sme ten Orloj hľadali!” Držíme sa príslovia – klin sa klinom vybíja – a bolesť hlavy zaháňame dobrým vareným vínkom. Vnútorne zahriate čakáme len na pohybujúcich sa apoštolov, ktorí vyliezajú každú celú hodinu. Do tej však ďaleko a zima nás poháňa domov. Uvidíme ich nabudúce. S Prahou sa nelúčime!

Čítajte aj nabudúce. Zmapujeme nočný život a štrngneme si aj s americkým reportérom.

autorky článku a fotografií:
Martina Nevolná, Andrea Mačošková

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Na potulkách Prahou (2. časť)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.