Na potulkách Prahou (1. časť)

Praha, panorámaPraha patrí k najnavštevovanejším destináciám v Európe. Turistov stretáme na každom kroku, veď kto by si nechal ujsť pýchu kedysi poddanského mesta Hradčany, najvýznamnejšiu historickú pamiatku, Pražský hrad. Romantická prechádzka po Karlovom moste a varené vínko pod Orlom, to nemohlo uniknúť ani nám.

ČÍTAJTE AJ: Na potulkách Prahou (2. časť)

Jesenné spoznávanie Prahy

Poznáte ten pocit, keď sa na vás všetko valí, každý od vás niečo chce a neviete, čo skôr? Práve vtedy prichádza čas tzv. preventívneho ,,off “. Vstávame z postele a s vytlačenou google-mapkou vychádzame do ulíc. V ten deň je počasie božské, lepšie by sme si snáď ani nevysnili. S nabitými foťákmi plánujeme prebádať miesto, kde kedysi žili kniežatá, králi a v súčasnosti prezident. Keď knieža Boživoj položil prvý kameň Pražského hradu, netušil, že o pár storočí neskôr sa na jeho dvore budú turisti napchávať lacným hamburgerom.

Posledné dotyky babieho leta a prvé kontakty s Prahou vytvárajú dokonalý kontrast a my sa snažíme zachytiť každý jeden okamih. Pýtame sa ľudí ako postupovať k dominantám Prahy a zisťujeme, že v orientácii máme čo doháňať. Spoločne, profesionálne, „turisticky a blondínkovsky” sme sa presvedčili, že naokolo-bližšie. A tak po hodinovej ceste v trmácajúcej sa „tramvajke” stojíme v hlúčiku ďalších turistov, ktorí uprene dvíhajú pohľady hore. Pred nami sa rozpína obrovská budova zdobená zlatom a rôznymi sochami, ktoré na jej stenách rozpovedajú akýsi príbeh. Každá budova má svoj vlastný. A tento sa začína dvoma slovkami – Národné divadlo. Novorenesančná budova divadla od Josefa Zítka patrí k najvýznamnejším stavbám v celej republike, jednak z národnokultúrneho, historického, ale i architektonického hľadiska.

Národné divadlo, Praha

Po kráľovskej ceste

Hneď za rohom sa pred nami začína črtať iná scenéria – Karlov most s Pražským hradom v pozadí. Ani špičkový umelec by to nenakreslil lepšie. Je to úžasná prechádzka. Kráčame popri Vltave, čoraz bližšie ku slávnemu mostu, pomenovanom po Karlovi IV. Už z diaľky vidíme masy ľudí. „Ahaaa, ujo Karol!” Stojí na divnom podstavci a vôbec nás nevíta, iba ticho pozoruje, ako sa po ňom vešajú malé deti. Tlačíme sa s davom na ten ospevovaný most. Vyše 500 metrov dlhý, okrášlený šestnástimi oblúkmi a barokovými sochami. Vyskakujeme na sochu vraj sv. Iva, keď dobehne pán „sekuriťák” a karhá nás. Kto by povedal, že najstarší most v Prahe má dodnes svoju ochranku. Novinárska krv sa nezaprie, a tak spoločne zisťujeme tohtoročný dopyt po drevených hračkách, vyjednávame cenu s predavačom karikatúrnych obrázkov a vykrúcame sa na pouličnej hudbe starých pánov. Keby do nás neštuchali z každej strany a maliari nezdržiavali kecami, že dnes sme najkrajšie turistiky, možno by nám prechádzka po moste netrvala pol dňa. No dobre, veľa sme sa fotili, ale to sa dievčatám nesmie vyčítať.

Pouliční muzikanti na Karlovom moste

Most sa na oboch stranách končí vežami. Až po čase sme sa dočítali, že tá, popod ktorú sme sa dostali k hradu je Malostranská mostecká veža. Asi nemá špeciálny význam, ale spomíname vám ju, aby ste vedeli, že občas aj vieme, okolo čoho chodíme. Po strmšej ceste, kde sme my, netrénované, lapali po dychu, sa nám samozrejme vybil foťák. Ešte že sa dopĺňame a mohli sme tú panorámu Prahy odfotiť druhým. Brodíme sa pomedzi ľudí, kľukatými zámockými cestičkami stúpame smerom k hradu, ktorý sa rozpína ponad celé mesto. Ten výhľad stojí za všetky povzdychy a šomranie pri strmšom stúpaní. A zabudnite na mýty o stovežatej Prahe. Vežičiek a kostolíkov je tu omnoho viac. Popred prezidentský palác sa po kamennej dlažbe trmáca nevesta. Rady by sme povedali – vznáša sa ako princezná, avšak po tých cestách je ladný pohyb takmer nemožný. I napriek tomu to vyzerá rozprávkovo. Veď ktorá ženská by sa nechcela vydávať na Pražskom hrade? Až obdeň sa dozvedáme, že to bola nejaká prominentka a ilúzie o popoluškovskej svadbe nechávame odplávať.

O týždeň sa dočítate, ako sme si vychutnali dominantu českej metropoly Pražský hrad a ďalšie zaujímavé miesta.

autorky článku a fotografií:
Martina Nevolná, Andrea Mačošková

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Na potulkách Prahou (1. časť)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.