Prehlbovanie vedomostí mimo školských lavíc

Takto by sa dal nazvať deň nás, študentiek učiteľského smeru Estetická výchova, ktoré sme sa 26. októbra 2011 vybrali spoznávať krásu diel na vlastné oči do nášho hlavného mesta. Plné očakávaní sme vystúpili na autobusovej stanici v Bratislave a pod vedením prof. PhDr. Evy Kapsovej, CSc. sme sa vybrali do centra Starého Mesta Bratislavy. Naša prvá zastávka bola Slovenská národná galéria, v ktorej sa konala vernisáž Nové Slovensko 1918 – 1949. Výstava je sprístupnená od 1. júla 2011 a potrvá do 15. januára 2012.

Návštevníkom predstaví prienik modernej civilizácie do života slovenskej spoločnosti v poprevratovom období. Ukáže, ako moderné umenie na Slovensku reflektovalo prejavy, ,,výdobytky” modernej civilizácie. Boli nám prezentované nielen tradičné výtvarné žánre ako maľba, kresba, plastika, ale dôraz je najmä na fotografickom materiáli a na artefaktoch úžitkového umenia. Mali sme možnosť vidieť po prvýkrát predstavené fotografické kolekcie Jaromíra Funkeho, Miloša Donányho, Karla Plicku spolu s dielami vrcholnej avantgardy Ľudovíta Fullu, Mikuláša Galandu a tiež úžitkového umenia a iných. Bolo fascinujúce vidieť Slovensko s nástupom modernizácie. Pohľad na hornaté kopce Slovenska v pozadí s namaľovanými elektrickými stĺpmi a železnicou, stavba fabrík a priehrad, či rozvoj mestského spôsobu života, toto všetko sa nám ponúkalo prostredníctvom tejto výstavy.

Cieľom našej druhej zastávky sa stal Mirbachov palác na Františkánskom námestí, kde nás čakala výstava svetoznámeho kubistického maliara Pabla Picassa. Výstava sa konala pod záštitou prezidenta SR, Ivana Gašparoviča a niesla názov: Picasso – Láska a smrť. La Suite Vollard. Stenami paláca sa tiahli jedinečné grafické diela, v ktorých sa umelec venoval konfliktu protikladov: sochára a Minotaura. Je to je cyklus, v ktorom sa vrátil ku klasickejšej maľbe, ale je to typický Picasso s brilantnou kresbou, silným a hlbokým výrazom a s napätím. Tieto grafické listy hovoria samy za seba a okamžite nás upútali. Kolekciu dopĺňajú aj štúdie k maliarovmu obrazu Guernica, ktorý je svedectvom násilia a utrpenia spôsobeného vojnou. Obraz zachytáva bombardovanie tohto španielskeho mesta počas občianskej vojny z roku 1937. Vykresľuje hrôzy vojny a najmä to, že v nej trpia civilisti a nevinní ľudia.

Ako poslednou zastávkou sa nám stala Galéria Cypriána Majerníka (GCM), ktorá sídli v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici. Výstava s názvom Alternatívna slovenská grafika nám v retrospektívnom zábere reflektovala zlomové obdobia a dôležité iniciatívy autorov od konca 50. rokov 20. storočia v slovenskom umení média grafiky. Mali sme možnosť obohatiť svoje poznatky o rôzne neoavantgardné prvky abstraktného umenia, pečiatkovú tlač alebo strojopis v grafike, prvky konceptualizmu a neodadaizmu. Na výstave boli tieto obdobia zastúpené autormi ako Marián Čunderlík, Miloš Urbásek, Jozef Jankovič, Milan Sokol, Roman Galovský, Rudolf Sikora, Blažej Baláž, Marko Blažo, Július Koller či Peter Kalmus. Počas návštevy tejto galérie sme sa stretli aj s našou bývalou študentkou Ninou Vrbanovou, ktorá je manažérkou a kurátorkou zbierky GCM. Odchádzali sme s množstvom bulletinov a časopisov, ktoré sme dostali ako spomienku a poďakovanie za návštevu. Takto sa končila expedícia estetičiek po Bratislave, ktorú sme zavŕšili pri šálke riadnej kávy.

Anna Podhradská (EsEtm)

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.