Koľko zarábajú absolventi slovenských škôl?

absolventiAj vidina dobrého zárobku je pre mnohých motivácia, prečo začať študovať na vysokej škole. Žiaľ, absolventské platy dnes už nespĺňajú očakávania tak, ako by sme si predstavovali. Porovnajte sami, ktoré odbory slovenských univerzít majú na trhu práce najlepšie postavenie a študenti ktorých sa podľa štatistík pravdepodobne neuživia.

Niektorí študenti majú často skreslené predstavy nielen o platoch, ale i možnostiach využitia daného odboru. Po získaní titulu a zapísaní sa na úrade práce tak veľmi rýchlo strácajú ružové okuliare. Ministerstvo školstva preto rozbieha projekt, ktorý by mal podľa hovorkyne Miriam Žiakovej vyviesť mladých z omylu a zobraziť reálne pracovné uplatnenie študentov jednotlivých škôl. Od septembra tohto roku funguje skúšobná verzia nového informačného portálu, prezentujúca platy absolventov slovenských vysokých škôl. Portál by mal podľa vlády zlepšiť prehľad ľudí najmä pri výbere škôl.

Platy absolventov sú už verejné

Na stránke absolventi.iedu.sk sú zverejnené hrubé zárobky študentov, promovaných v roku 2009. Čísla na výplatných páskach je možné porovnať nielen v rámci univerzít, ale aj jednotlivých fakúlt. Zatiaľ sú prístupné informácie o dvadsiatich štátnych a jednej súkromnej škole, v novom roku by sa však databáza mala rozšíriť o ďalšie súkromné a zahraničné školy, pôsobiace na území SR. Z doterajších údajov tak vyplýva, že najlepšie sú na tom bratislavské univerzity. Absolventi Slovenskej technickej univerzity a Ekonomickej univerzity v Bratislave dostali vlani nástupný plat v priemere 1 000 € mesačne, čo pri porovnaní s priemernou, sedemstoštyridsať eurovou mzdou je celkom slušný začiatok. Na opačnej strane rebríčka stoja študenti Prešovskej univerzity a Univerzity J. Selyeho v Komárne, ktorí v porovnaní s priemernou mzdou zarobili len zhruba 75%. Štatistiky úradov práce dopĺňajú informácie o percente zamestnanosti podľa jednotlivých študijných smerov a poukazujú na zvýšenú nezamestnanosť absolventov spoločenských odborov, náuk a služieb. Nenechajte sa však odradiť. Aj rektor UKF Libor Vozár sa k portálu vyjadril, že myšlienka je síce dobrá, avšak nemal by sa z nej robiť rebríček vysokých škôl. A už vôbec nie hlavné kritérium pri výbere školy.

Platy absolventov

autorka článku: Martina Nevolná
zdroj fotografie: archív

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.