Ten zlý chlapec z Ordinácie

Juraj ĎurišTvár Juraja Ďuriša vám môže byť známa najmä zo seriálu Ordinácia v ružovej záhrade. V ňom hrá postavu medika Sama, vďaka ktorej ho niektoré médiá označujú za nového seriálového fešáka. „Tak o tomto som ani nevedel! 🙂 Ale dobre, prijímam to, ak si to teda myslia,” smeje sa Juraj.

Cesta čerstvého absolventa VŠMU k herectvu nebola od začiatku úplne jednoznačná. V škôlke boli jeho vysnívané povolania smetiar a hasič. Po ukončení štúdia na základnej škole, kde sa pohrával s myšlienkou štúdia archeológie alebo inej vedy, sa Ďuri rozhodol pre gymnázium Alkana, ktoré sa okrem klasických gymnaziálnych predmetov špecifikovalo aj na tanec, spev a herectvo. „Dovtedy som s herectvom nemal vôbec nič. Venoval som sa karate, atletike a rôznym iným športom. Otec ma však presvedčil a môj názor sa na gymnáziu postupne formoval. Herectvo ma začalo baviť a napĺňať.”

So spolužiakmi v inscenácii Bola raz jedna trieda

V septembri nastúpil rodený Bratislavčan do stáleho súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre. „To jedinečné čaro školy sa už nevráti, ale je úžasný pocit byť zamestnaný. Herectvo je nestabilné povolanie a ja som rád, že mám stály angažmán.” Juraj DAB síce poznal, ale veľa predstavení v ňom ešte nevidel. Z nových odporúča Sklenený zverinec aj Dark Play, ako veľký zážitok však hodnotí predstavenie Šoumeni, na ktorom bol pred pár rokmi. „Predstavenie bolo stavané na humore, veľmi sa mi páčilo a hlavne – mal som poslednú možnosť vidieť hrať Milana Kiša,” spomína si. Nitrianske divadlo podľa neho dobre narába aj s dramaturgickým plánom. Páči sa mu nastolenie témy sezóny, ktorá potom spája všetky nové hry. Sezóna 2011/12 mu priniesla hneď tri nové postavy a jednu obnovenú. Vidieť ho budeme môcť v muzikáli Sladká Charity, v literárnej klasike Pýcha a predsudok, ako aj v komédii Kto je tu riaditeľ?.

S bývalými spolužiakmi na dosky DAB priniesli ich absolventskú hru Bola raz jedna trieda. „Sú v nej reálne hlášky, ktoré sme zažili na hodinách – na základnej aj strednej škole, dá sa tam nájsť celá plejáda učiteľov, ale aj žiakov. Hra sa rodila z improvizácie na témy, ktoré nám zadával režisér. Je to zmes viacerých žánrov, sú tam aj vtipné aj vážne okamihy. Myslím si, že je sa na čo tešiť. Príďte sa pozrieť,” pozýva Ďuri.

Juraj Ďuriš, nová posila v hereckom súbore DAB

Okrem účinkovania v DAB Juraj hosťuje aj v troch predstaveniach v SND a v Divadle Aréna. Účinkovanie v Ordinácii v ružovej záhrade považuje za dobrú skúsenosť, herectvo pred kamerou však považuje za iné ako to na divadelných doskách. „Seriály sa točia dosť narýchlo, herec nemá čas aklimatizovať sa, musí hneď „ísť” a potom, keď sa na to pozrie, povie si, že to mohol urobiť aj inak, lepšie. To je taká negatívna stránka seriálov. Práca na filme je zase o niečom inom. Mal som možnosť spolupracovať s filmármi z VŠMU a tam bolo času na skúšanie viac. Pred kamerou musí herec hrať minimalisticky, na javisku môže vyskúšať aj väčšie gestá.”

Na herectve ho baví to, že je to živé povolanie, ktoré sa neustále mení. Fascinuje ho aj vytváranie ilúzie a výmena energie medzi hercom a divákom. Žiadnu konkrétnu hereckú métu však nemá. „Momentálne som šťastný, tak ako som a nesťažujem sa na nič.” Voľný čas Juraj rád trávi v prírode, hraním na gitaru, spievaním či stretnutiami s kamarátmi. Jeho vášňou sa minulý rok stalo aj varenie. „Začal som čítať kuchárske knihy, učil som sa ich naspamäť a potom som varil. Zistil som, že aj tam je to čaro vôní a esencií ako v herectve. Recepty som postupne vylepšoval, až som tomu začal prepadať. Dokonca som sa dostal do fáz, kedy som piekol koláče, torty a darilo sa mi. Možno si raz otvorím  reštauráciu, v ktorej budem aj variť.”

Juraj Ďuriš

So stúpajúcou popularitou Ďurimu na konto pribúdajú aj milé stretnutia s fanúšikmi. „Keď som raz šiel v trolejbuse, cez uličku sedela jedna pani a rozprávala sa s kamarátkou. Hovorí jej – To je ten zlý chlapec z Ordinácie. – No áno, som to ja. – Ale dobre tam s tou Kalmanovou, dobre tam hráte. – Bolo to milé.” Tak čo, stretli ste už Juraja v uliciach Nitry aj vy?

autorka článku: Lenka Káčerová
zdroje fotografií: Lenka Káčerová,
Martina Hatňanková, archív Juraja Ďuriša

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.