Hollywood slovenskými očami

mrcha-hollywood0Niekde nad Atlantickým oceánom, v lietadle cestou z Kalifornie na Slovensko vznikol nápad napísať knihu o americkom sne. Jej autori, Slovák Ján Bryndza a Angličan Robert Bryndza, odišli priamo do fabriky na sny – Los Angeles splniť si svoje sny. Úspech sa dostavil veľmi rýchlo, no akú mal chuť?

Ján odišiel do zahraničia hneď po strednej škole, uvažoval síce o štúdiu žurnalistiky, no chýbala mu znalosť angličtiny. V Prahe, kam odišiel, ju však vyžadovali tiež. Bol teda „donútený” odísť do Anglicka a jazyk sa naučiť. „Plánoval som tam zostať tri mesiace a naučiť sa základy angličtiny. Nakoniec som v Anglicku žil s prestávkami až trinásť rokov,” hovorí Ján, ktorého si možno ešte pamätáte z reality show Big Brother. „V Anglicku to fungovalo tak, že každý súťažiaci takejto reality show dostal ponuku na perfektnú prácu, no na Slovensku to úplne tak nebolo. Nejaké ponuky boli, na Slovensku som zostal pár mesiacov, ale potom som opäť odišiel do zahraničia.” Istý čas Ján žil a pracoval v Miláne a Ríme ako model, potom sa znovu usadil v Londýne, kde sa zoznámil s Robertom.

„Do Los Angeles sme prvýkrát šli na dvojtýždňovú dovolenku. Veľmi sa nám tam páčilo, aj počasie, aj ľudia a aj s pracovnými možnosťami to vyzeralo celkom sľubne. Ja som sa vtedy venoval stylingu, Rob ako vyštudovaný herec písal scenáre.” Skúsiť šťastie v LA sa Bryndzovci rozhodli pred dvoma rokmi. Hneď prvý mesiac v Hollywoode sa zoznámili s trochu podivným homosexuálnym párom, ktorý ich zoznámil so svetoznámou herečkou. Obaja pre ňu začali pracovať. Zážitkov z Ameriky si na Slovensko prinieslo toľko, že sa o ne rozhodli podeliť s čitateľmi. A tak vznikla Mrcha Hollywood.

mrcha_hollywood1

Trpkosladká autobiografia

Rozprávačom skutočného príbehu je kvôli dramatickosti len Ján, slovenský chalan, ktorý vyrastal v komunizme. Robert sa v knihe objavuje, je súčasťou ľúbostného príbehu, ktorý je prešpikovaný zážitkami Jána s hollywoodskymi hviezdami. Skutočné meno herečky, pre ktorú obaja pracovali, chcú autori knihy z pochopiteľných dôvodov zatajiť, nechceli vraj nikoho ohovárať. „Ja som Veronice, ako sme ju nazvali v knihe, vyberal outfity na rôzne podujatia a do filmov, a Rob jej písal scenáre. Pracovali sme naozaj na veľkých projektoch vo filmových štúdiách, nadobudli sme obrovské skúsenosti.” Kniha je písaná veľmi ľahko a humorne. Dokonca aj dramatické časti sú písané humorným tónom. V niektorých situáciách vám však bude pri čítaní behať mráz po chrbte. „Nebola to sranda. Vzťah s Veronicou bol čoraz chladnejší. Čím sme boli úspešnejší v práci a zarábali sme viac peňazí, tým sa nám znižovala kvalita života. To je také typické pre LA, pre Hollywood. Pracovne nám to síce vyšlo, ale nevedeli sme si zvyknúť na tých ľudí, pretvárky a materialistický spôsob života. Už by sme tam nechceli žiť, ale jednorazovým pracovným ponukám sa nebránime.”

Ján sa vďaka svetoznámej herečke dostal aj na odovzdávanie Oscarov

Hollywoodsky život na divadelných doskách

Kniha je zatiaľ dostupná len v slovenčine, Ján a Robert však pracujú aj na jej vydaní v angličtine. Je teda možné, že kniha sa dostane aj k slávnej herečke. „Myslím si, že sa k nej už niečo dostalo. S ňou síce nie sme v kontakte, ale máme pár spoločných známych a niektorí zostali akýsi chladnejší,” hovorí s úsmevom Ján. Skvelé ohlasy na knihu vyvolali aj otázku, či Bryndzovci nechystajú pokračovanie. „Zážitkov máme minimálne raz toľko, takže s tým by problém nebol. Akurát, že kniha vlastne v istom bode skončila, príbeh sa uzavrel. Museli by sme to nejako technicky vymyslieť. Ale uvažovali sme o tom, že by sme urobili príbeh o tom, čo sa stalo ešte „predtým”. Uvidíme,” nevylučuje Janko pokračovanie. Príbeh by dokonca chceli preniesť na divadelné dosky. „Chceli by sme ho v letných mesiacoch zdramatizovať na divadelnú hru. Máme už aj predstavu o konkrétnom divadle či herečke, ktorá by mohla hrať našu „mrchu”,” prezrádza.

mrcha_hollywood4

Coco Pinchard – nástupkyňa Bridget Jones

Mrcha Hollywood je Jánova prvá kniha, Robertova prvotina sa volá The Not So Secret E-mails Of Coco Pinchard (Nie tak tajné e-maily Coco Pinchardovej). Kniha je písaná prostredníctvom e-mailov, ktoré hlavná predstaviteľka, akýsi typ staršej Bridget Jones, posiela a dostáva. „Príbeh sa odohráva v Londýne. Hrdinka Coco Pinchard je žena túžiaca po šperkoch a zlate, dostane však iPhone, ktorý nechcela. Je to taký zábavný pohľad na to, ako sa vyrovnáva s rozvodom, s neverou manžela… V knihe vystupujú aj jej dvaja kamaráti – starší Angličan a slovenská učiteľka pôsobiaca v Anglicku,” približuje Janko. Kniha sa na Slovensku zatiaľ kúpiť nedá, onedlho však bude dostupná cez Amazon ako e-book. V slovenčine by mala vyjsť koncom tohto roku. „Uvažujeme aj nad pokračovaním Robovej prvej knihy. Nápadov máme naozaj dosť. Rob sa momentálne venuje len písaniu a ja som sa v ňom tiež našiel. Môžem si vytvoriť svet podľa vlastných predstáv a to ma baví. Práca stylistu mi však bude vždy veľmi blízka. Naopak, práca modela ma totálne nebavila, nebolo na nej nič kreatívne.”

mrcha_hollywood3

Náš domov je Slovensko

Dni v LA ubiehali Jánovi a Robertovi inak, ako tie na Slovensku. „Boli hlavne pracovne vyťažené. Rob písal scenáre takmer každý deň a ja som zháňal outfity pre moje klientky. Lietal som od Santa Monicy, cez Manhattan Beach až po Beverly Hills, kým som nenašiel ten správny outfit. Večer sme trávili väčšinou večeraním s priateľmi a nádejnými kontaktmi na prácu. Keď sme mali voľné dni, trávili sme ich na plážach alebo v našich obľúbených Universal Studios, kde sa vždy niečo natáčalo, a je tam aj krásna príroda a atrakcie.” Teraz sú doma na Slovensku. „Nitra ja naša základňa, ktorú milujeme. Tu sme doma, ale na pracovné “výlety” budeme chodiť vždy po celom svete. A ešte mame polovicu rodiny v Anglicku, ale nikde sa necítime tak dobre, ako na Slovensku,” uzatvára Ján.

Autorka: Lenka Káčerová
Foto: archív Jána Bryndzu


Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.