Za nami je šiesty ročník Jarného čistenia Zobora

Jarné čistenie Zobora 2012V sobotu 21. apríla 2012 sa po roku opäť stretli ľudia ochotní pomôcť s čistením prírody nad Nitrou, so zbieraním odpadkov na území Zoborských vrchov. Približne 120 dobrovoľníkov sa nedalo odradiť ranným mrholením, horším počasím a zišli sa pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada (liečebným ústavom).

 

V dopoludňajších hodinách vyčistili turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od odpadu, ktorý tam počas roka zanechali nezodpovední návštevníci. Zároveň sa podieľali aj na likvidácii čiernych skládok v prírodnej rezervácii Lupka a nad mestskou časťou Dražovce. Potvrdila sa skutočnosť z minulého roka, keď sa vyzbieralo menej odpadu v okolí turistických chodníkov a väčšiu časť tvoril odpad z nelegálnych skládok, ktoré sú veľkým pretrvávajúcim problémom.

Výsledkom práce dobrovoľníkov boli skoro tri veľkokapacitné kontajnery plné odpadu rôzneho druhu. „Jednak to bol bežný „turistický” odpad, ale na skládkach nachádzame najmä väčší odpad z domácností a priemyselných prevádzok. Zaujímavosťami tohoročného čistenia bola časť jedálenského servisu, gril, bábiky, kočíky, pneumatiky, autodiely z autoservisov, nefunkčná stará munícia a pod vrcholom Pyramídy pozostatky pôvodnej lanovky.  Je neuveriteľné a smutné zároveň, čo sú ľudia schopní vyhodiť do prírody,” komentoval výsledky Jarného čistenia Zobora predseda Nitrianskeho horského spolku (NIHOS) a ochranár Patrik Együd. Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečilo mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Účastníkom čistenia bolo na záver poskytnuté občerstvenie a k dispozícii pre nich boli tiež materiály venované ochrane prírody vrátane sprievodcu o Náučnom chodníku Zoborské vrchy.

 

foto_jcz-2012_10

PR manažér podujatia, Radovan Baláž z NIHOS uviedol: „Sme radi, že sa čistenia každoročne zúčastňujú všetky generácie – dospelí, seniori, ale aj deti a tínedžeri, učitelia so svojimi žiakmi. Našim cieľom je šírenie osvety medzi ľuďmi, určitá environmentálna výchova. Chceme pozitívne vplývať na verejnosť, najmä mladých, so zámerom a nádejou, že sa znečisťovanie prírody časom bude znižovať.”

Jarné čistenie Zobora zorganizoval Nitriansky horský spolok v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra.  Bolo realizované s podporou Nadačného fondu Tesco pre zdravšie mestá v nadácii Pontis. V rámci čistenia sa uskutočnila i prezentácia mestského cyklobusu, ktorý nedávno začal svoju druhú sezónu. Záujemcovia sa vďaka nemu bezpečne prepravia so svojimi bicyklami do parku na Sihoti, prípadne k liečebnému ústavu, odkiaľ môžu vyrážať na cyklotúry v prírode.

Tlačová správa

 

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.