Vzdušné boje z papiera

Red Bull Paper Wings 2012 3Vzrušujúce vzdušné boje na mierovom poli sa odohrali počas prvého májového víkendu v rakúskom Salzburgu, kde nadšenci papierových lietadiel z 83 krajín bojovali o svetové tituly Red Bull Paper Wings. Tri súťažné disciplíny poznajú po víkende svojich víťazov. Najďalej zahodil lietadielko z papiera veľkosti A4 Čech Tomáš Beck, víťazstvo za najdlhší čas vo vzduchu putuje Elie Chemaly do Libanonu a kreatívnu displínu akrobacia vyhrali Poliak Tomasz Chodryra a Američan Ryan Naccarato. Slovák Miroslav Beka obsadil v kategórii akrobacia vynikajúce 10. miesto!

Po dvoch úspešných ročníkoch (2006 a 2009) sa letecký konštruktéri z celého sveta opäť stretli v salzburskom Hangar-7, aby prevetrali svoje papierové lietajúce skvosty na svetovom finále Red Bull Paper Wings. Iba najlepší z najlepších, z celkovo 37 125 prihlásených súťažiacich na 634 kvalifikáciách v 83 krajinách, dostali šancu reprezentovať národné farby a ukoristiť tri svetové tituly v jedinečnom hangári priamo na salzburskom letisku.

V kategórii najdlhšia vzdialenosť hviezdil Čech Tomáš Beck, ktorý technickou dokonalosťou hodu dosiahol neuveriteľných 50,37 metra a porazil majstra sveta z roku 2009 Chorváta Jovica Kozlicu. Libanončan Elie Chemaly zvíťazil v disciplíne najdlhšia doba letu. Jeho lietadielko poletovalo nad hlavami divákov dlhých 10.68 sekundy, čo však nestačilo na prekonanie svetového rekordu, ktorý je viac ako 25 sekúnd. Jedna z najťažších úloh bola na porotcoch akrobacie, keď do poroty zasadol aj trojnásobný olympijský šampión, skokan na lyžiach Thomas Morgenstern. Päťčlenná porota napokon udelila maximálny počet 50 bodov dvom konštruktérom, a tak si najvyššie pódiové umiestenie rozdelili Američan Ryan Naccarato a Poliak Tomasz Chodryra. Víťazstvo v tímovej súťaži získal tím Turecka, keď sa všetci traja reprezentanti umiestili vo svojich kategóriách v top 10.

Red Bull Paper Wings 2012 3

Nestratili sa ani slovenskí borci. V akrobacii sa Miroslav Beka prebojoval až do veľkého finale, v ktorom skončil na 10. mieste s 38 bodmi. Jozef Belokostolský hodil lietadielko v kvalifikácii až za značku 32 metrov, ale finálové pokusy mu nevyšli podľa predstáv a výkonom 25,28 metra obsadil 38. miesto. Ladislavovi Gánovskému poletovalo lietadlo vo vzduchu 7,51 sekundy. Týmto výkonom obsadil v nabitej konkurencii 32. miesto.

,,Urobil som lietajúce rolky z papiera a tumbling wing (prevaľujúce krídlo) a plachtiak, ktorý som posúval iba vzduchom. Som veľmi spokojný ako som skončil,” povedal Miroslav Beka z Bratislavy.

Výsledky:

Najdlhší let: 1. Elie Chemaly (LIB) 10,68 s. , 2. Goekhan Emiroglu (TUR) 8,76 s., 3. Robi Fiser (SLO) 8,67 s.

Akrobacia: 1. Tomasz Chodryra (POL) 50 bodov, 1. Ryan Naccarato (USA) 50 bodov, 3. Alfredo Ramirez (MEX) 49 b.;

Najdlhšia vzdialenosť: 1. Tomáš Beck (CZE) 50,37 metra, 2. Almir Kisija (BOS) 44,53 m, 3. Jovica Kozlica (CRO) 44,13 m.

Viac informácií na www.redbullpaperwings.com/slovakia


zdroj: tlačová správa

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.