Dvojice ako základ úspechu

Dvojice ako základ úspechu - Tom & JerryVo svete filmu, hudby a knihy zohrávali dvojice vždy veľmi významnú úlohu. Už keď sa povie dvojica vo filme, každý si vybaví Faye Dunaway a Warrena Beatty v snímke Bonnie & Clyde. Rovnomenná pesnička Beyoncé Knowles a Jay Z, je zobrazením rovnakého príbehu životom ťažko skúšaného páru. Dvojica typu Bonnie & Clyde nie je atraktívna len z hľadiska ich nešťastného konca a nebezpečného života v tridsiatych rokoch minulého storočia. Ich príbeh dokazuje aj hlad publika po kontroverznosti. Od počiatku je jasné, že publikum nezaujme milý párik s predmestia, bez škrabancov minulosti.

Brad a Angelina sa tiež dali dokopy počas nakrúcania filmu Pán a Pani Smithovci, v čase keď bol ešte Brad ženatý s Jennifer Aniston. Napriek tomu, že Jen je miláčik Ameriky, ľudia zbožňujú pár Brad a Angelina a ich mnohopočetnú multikulturalistickú rodinu. Dolce & Gabanna tvoria úžasné kúsky, ale bez ich vzájomného homosexuálneho vzťahu by to možno nebola ani polovica úspechu. Kain zabil svojho brata Ábela, lebo Boh neprijal jeho dar tak ako bratov. Aj učenie cirkvi je prispôsobené ľudským slabostiam. Preto mnohí ateisti poznajú dvojicu Mária a Jozef, nedokážu prijať legendu o nepoškvrnenom počatí. Rovnako tak prvý pár podľa biblie, Adam a Eva musel urobiť nejakú chybu, aby si ich ľudia vryli do pamäte a odvtedy je pre nás jablko symbolom Evinho rebelstva voči Bohu.

Možno je to tak trošku Podivný prípad Dr. Jekylla a pána Hyda. Tvár spoločnosti je vždy konzervatívna voči všetkému novému od antického Grécka, cez objavenie Ameriky až do dnes. V skutočnosti sa to ľuďom páči, ale len tak doma v kuchyni. Potom sa dostanú do štádia, že je im to jedno, a postupom času to už berú ako prirodzenú súčasť života, sveta či myslenia. Takže ak by sa Dr. Jekyll nemenil na pána Hyda, ani tento príbeh by nebol ničím zaujímavým.

O dvojiciach nemožno hovoriť len vo filme, ale aj v rozprávke, už len v našich zemepisných šírkach deti hovoria o kocúroch Pufovi a Mufovi, o domácich kutiloch Patovi a Matovi, či valachoch Maťkovi a Kubkovi. Vlastne už dvojica Filmárik a Filmuška rozprávky uvádzala v rannom vysielaní, nezameniteľným programom pre najmenších sprevádzali Kuko a Paťa na estévéčke a Igor a Martin v markizáckom Kakau.

Dvojice ako základ úspechu - Bonnie & Clyde

Čo sa týka dvojíc, ešte by tu bol model, ktorý majú ľudia skutočne radi, avšak na každom sa nájde niečo… nie celkom „kóšer”. Laurel a Hardy ako neprekonateľná komediálna dvojica filmu, na obraz ktorej sa aj v našich končinách vytvorili alternatívy. Werich a Voskovec dodnes bavia divákov na filmových plátnach, Lasica a Satinský svojím absurdným humorom dokázali odľahčovať situáciu pred 1989 rokom a stále sú obrovským prínosom do sveta umenia. Súčasnou „humoristickou” dvojicou možno označiť Adelu a Sajfu, ktorí každé ráno v Rannej šou preberajú zaujímavé témy a svojím nadhľadom dokážu rozveseliť celé Slovensko. Či ich už máte radi, alebo nie, jednoducho sa vám vryjú pod kožu svojou úprimnosťou a triezvym pohľadom na svet.

Tom Sawyer a Huckleberry Finn sú slávnou knižnou a neskôr aj filmovou dvojicou a pre milióny detí po celom svete sa stali vzorom. Freda Astaira a Ginger Rogersovú dodnes uznáva nielen tanečná obec za najlepších tanečníkov všetkých čias. Za dvojicu vo filme nemožno označiť len Faye ako Bonnie Parker a Warrena ako Clyde Barrowa, ale napríklad aj maliara Jacka a (relatívne) bohatú Rose v podaní Leonarda DiCapria a Kate Winslet, pre ktorých bol Titanic odrazovým mostíkom. Hollywoodska klasika Casablanca ako spojenie Humphrey Bogarta a Ingrid Bergman, v ktorej Humphrey musel mať vyššie opätky, aby nebolo pri spoločných scénach vidieť, že mladučká Ingrid je vyššia. Vivien Leigh v roli Scarlet O’Hara a Clark Gable ako Rhett Butler sa stali synonymom vášnivej a miestami tragickej lásky. No a Raňajky u Tiffanyho by sa bez spojenia Audrey Hepburn a Gucciho „malých čiernych” nestali symbolom luxusu.

autorka článku: Alžbeta Pavlovičová
zdroj fotografií: commentaramafilms.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.