Peter Kadlečík: „Život je skvelá vec“

Peter KadlečíkHerectvo nebolo vždy jeho snom, pretože ako dieťa chcel byť archeológom. Až neskôr sa jeho plány zmenili a nastúpil na umelecký smer. Vďaka tomu ho teraz môžeme vidieť na doskách Divadla Andreja Bagara. Peter Kadlečík.

Počas základnej školy nemali učiteľky pochopenie pre jeho zvedavosť, a preto nosil domov poznámky typu: „Peter sa pýta nevhodné otázky.” Stredná a vysoká škola však boli podľa neho zábava. „Ak niekto hľadá seriózne vzdelanie, mal by sa poobzerať po niečom inom, ako je umelecká škola. Koniec koncov, umenie sa naučiť nedá, ale dá sa robiť aj bez školy.” Ako prvákovi na VŠMU sa mu nedarilo pripraviť etudu: „Ani som sa moc o to nepokúšal. Jediné, čo zo mňa na hodine vyšlo, bola krátka scénka o tom, ako idem spolužiakom a pedagógom oznámiť, že profesor nie je so mnou spokojný, a tak končím.” Peťovi to vyšlo a po chvíľke ticha sa profesor zasmial s tým, že ak spraví ešte dve takéto scénky, pustí ho ďalej.

Jeho cesta do DAB bola až banálne štandardná. Keďže nedostal prácu hneď po škole, odišiel pracovať do Nórska za polárny kruh. „Škola končila pred letom, v auguste som išiel do sveta a v októbri mi volali, že sa uvoľnilo miesto.” Peťo neváhal, ponuku prijal a ostal až doteraz. Čo by robil, keby nebol hercom, bude pravdepodobne zisťovať od septembra, kedy sa mu končí zmluva s divadlom. „Vždy som bol nadšenec do všetkého možného. Takže sa budem venovať divadelnému a filmovému umeniu trochu viac spektrálnejšie nielen ako herec.” Za tých pár rokov sa mu vraj nakopilo množstvo príhod, podnetov a nápadov, ktoré plánuje v budúcnosti využiť.

Ako Hakan v hre LAVVV súčasnosti sa objavuje v množstve inscenácií: Testosterón, Statky zmätky, Veveričky, LAVV, Sladká Charity a tiež v komédii Kto je tu riaditeľ?. Peťa sme však mohli vidieť aj v seriáli a filme. Čo z toho je jeho srdcu najbližšie? „Za posledné obdobie som nad tým dosť hútal a je pravda, že v divadle je momentálny pocit z práce najsilnejší. Začne predstavenie a často naozaj nevieš, ako to skončí  aj keď to hráme už x-krát. Kontakt s divákmi je veľmi príjemný, ale keď niečo robíš často, začne sa ti vzďaľovať plastičnosť, invencia a istý druh entuziazmu, s ktorým do divadla prichádza každý mladý herec.” Najviac by sa mu páčilo robiť všetky žánre naraz alebo ich aspoň striedať.

I keď niektoré postavy hral nerád, väčšina mu prirástla k srdcu. A aká jeho vysnívaná? „Takú nemám, budem si ju musieť napísať sám.”

Hoci už nie je hereckým nováčikom, tréma sa ešte občas objaví. „Stres a tréma ti dávajú vedieť, že ti záleží na tom, čo robíš. Keď si na javisku, na obe tieto veci zabudneš a ideš. To je na tejto robote výborné,” vysvetľuje a zároveň si spomína na jedno vystúpenie. „Na javisku som bol síce len trikrát po päť minút, zato som sa v zákulisí potil trikrát po desať minút.” Síce nerozumel, na čo je také vystúpenie dobré, ale keďže sa ľudia smiali, zvykol si. Kamaráti mu často vravia, že ich pozitívne prekvapil: „Ja vtedy neviem, či sa mám hnevať alebo smiať. Či mi tak neveria, alebo mám v zásobe stále niečo, čo ich prekvapuje.”

Svoj voľný čas venuje najmä svojej priateľke, motorke, záhrade a v poslednej dobe aj sebe. „Niekto mi ukázal, že za niečo stojím a ja si na to zvykám. Život je skvelá vec.” Takto tiež relaxuje, no ako priznal, v poslednej dobe oddychuje inak. V predchádzajúcej sezóne totiž zabudol do motorky doliať olej, tak sa modlí, aby sa dala ešte opraviť. Peťo uznáva všetkých zaujímavých ľudí, čo si šli za svojím a až čas im dal za pravdu. Hltá všetky možné dokumenty, najmä o vesmíre, čiernych dierach a kvantových teóriách.

Šikovné trdlo, traktorista a profesionálny ochotník, ako o sebe povedal, plánuje v budúcnosti natočiť vlastný film: „Bude to film oprostený od slovenských komplexov a názorov, aspoň tých najbežnejších.”

autorka článku: Mária Brišová
zdroj fotografií: archív herca

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.