Dajte si pozor na zmeny v MHD

S novým semestrom nás čakajú aj novinky v mestskej hromadnej doprave, ktoré je ešte pred príchodom do Nitry dobré poznať. Inak sa môže stať, že nevystúpite na želanej zastávke.

Od soboty 16. februára zavádza spoločnosť Veolia, prevádzkovateľ MHD v meste pod Zoborom, zmeny v obsluhe zastávok. Na všetkých zastávkach naprieč celou sieťou mesta a priľahlých obcí budú autobusy hromadnej dopravy zastavovať iba na znamenie. Cieľom je eliminovať tak zbytočné zastavovanie na zastávkach, kde žiadni cestujúci nevystupovali ani nenastupovali, no vyžadovalo si to opätovný rozjazd vozidla a s ním spojenú produkciu emisií. Celý proces zvýši komfort cestovania, keďže zbytočné otváranie dverí znižovalo efekt klimatizácie a vykurovania, a rovnako aj spoľahlivosť hromadnej dopravy, pretože ušetrený čas môže pomôcť skrátiť jazdné časy na niektorých linkách a zníži prípadné meškanie v spoji.

Ako informuje prepravca na svojej oficiálnej stránke, v okrajových častiach mesta alebo v menej frekventovaných obdobiach dňa už dnes zastávky na znamenie prakticky fungujú. „Mnoho cestujúcich bežne pred vystupovaním dáva znamenie vodičovi, tí sa zase na toto znamenie spoliehajú a na zastávke nezastavia, hoci správne by mali zastaviť a otvoriť dvere na každej zastávke automaticky.” Celý princíp si teda už mnoho cestujúcich osvojilo, občasní alebo cezpoľní však vystupovanie na znamenie poznajú iba z iných miest, kde sú tak označené len vybrané zastávky. Podľa spoločnosti Veolia tak do úvahy prichádzajú len dve riešenia: „Alebo dosiahnuť zastavovanie všetkých vodičov na všetkých zastávkach alebo povoliť režim, v ktorom o zastavení vozidla na zastávke rozhodnú cestujúci sami. Skúsenosti z prevádzky napovedajú, že väčšina cestujúcich uvíta druhú možnosť.”

V Nitre budete musieť zazvoniť, nech budete chcieť vystupovať kdekoľvek – aj na najrušnejších zastávkach v centre mesta. Jednoducho stačí stlačiť tlačidlo STOP, prípadne tlačidlo pre otváranie dverí, ak je autobus vybavený samoobslužným otváraním dverí. Nemusíte sa báť, že by vám autobus nezastavil, keď doň chcete nastúpiť – stačí stáť v priestore zastávky tak, aby vás vodič prichádzajúceho autobusu videl.

autorka článku: Dominika Babulicová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.