Svetový deň sprievodcov v Nitre

NitraVedeli ste, že pod Nitrou sa nachádzajú katakomby? Že viedla tadiaľto obchodná cesta Magna via a nachádzalo sa tu viacero synagóg? Aj o tomto ste sa mohli dozvedieť na jednej z troch prehliadok s profesionálnym sprievodcom, ktoré organizovalo mesto Nitra pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov.

Napriek tomu, že ranné sobotné počasie turistike neprialo, nadšenci histórie a vyznávači užitočného trávenia voľného času sa zišli pred budovou Nitrianskeho informačného centra, odkiaľ sa rozdelili do troch skupín. Na výber mali prechádzku na hrad, vydať sa mohli aj na cestu poznávania povestí a legiend alebo spoznať budovy a zvláštnosti pešej zóny a neďalekej synagógy.

Táto trasa, hoci môže pôsobiť všedne, bola zaujímavá hneď od začiatku. Poézia a pútavosť sa niesli celým výkladom. Najprv venovali pár veršov tomuto kráľovskému mestu zo zbierky básní, ktorej autorkou bola naša sprievodkyňa. Hneď potom sme pokračovali povesťami o tom, z čoho vznikol názov Nitra. Dozvedieť ste sa mohli o najstaršej budove na hlavnej ulici, ale aj o tej, ktorá bola sídlom uhorskej kráľovskej banky. „Priznávam, že tadiaľto chodím veľmi často, no nevšimla som si mnohé z umeleckých diel a historických budov, o ktorých som sa dnes dozvedela viac. Predtým by som sa možno ani nepristavila, predsa žijeme v uponáhľanej dobe,” povedala staršia pani.

Svetový deň sprievodcov 2013

Neobyčajná bola aj prehliadka židovskej synagógy. Dozvedieť ste sa mohli, prečo hlavným vchodom smeli vstupovať len muži alebo aj to, prečo na hrob svojich blízkych dávajú kamienok. Výklad bol ukončený prehliadkou múzea vo vrchných priestoroch. „Určite na mňa urobil dojem príbeh mladej židovky, o ktorom nám pani sprievodkyňa povedala. Netušil som, ako sa druhá svetová vojna podpísala na obyvateľstve Nitry,” tvrdil mladý študent.

A aj keď to bol koniec našej cesty, mnohí sme si odnášali nielen skvelý zážitok, ale aj chuť dozvedieť sa čosi viac z našej vlastnej histórie.

autorka článku a fotografií: Michaela Barnová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.