Dracula potichu

DraculaViacerí z nás obľubujú divadelné inscenácie. Krásne kostýmy, talentovaní herci, ale najmä pútavé dialógy. Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, že sluchovo postihnutí ľudia sú o toto umenie ukrátení? Staré divadlo Karola Spišáka áno, preto pre nich pripravilo špeciálne predstavenie.

Dracula mal svoju permiéru už v polovici decembra, no tento štvrtok bol po prvýkrát iný. V televízii si nepočujúci môžu naklikať na teletexte trojčíslie 888 a čítajú reč postáv, teraz sa titulky zobrazovali „samé”. Nad Renfieldovou psychiatrickou scénou viselo plátno, na ktorom boli premietané repliky postáv. Predstavenie bolo hrané pre deti z bratislavskej školy pre sluchovo postihnutých SOŠ Koceľová. Tým sa veľmi páčilo, odchádzali nadšení a vďační. Najviac ich, samozrejme, oslovila pôvabná Lucy a jej roztomilí plyšoví spoločníci. Dracula ich zaujal, no zároveň aj trochu vystrašil. Niektorí by sa však radi báli ešte viac, a preto by na scéne prijali paru ako v starom hororovom filme.

Dracula 2

Predstavenie, ktoré nadchlo i počujúcu časť publika, malo aj svoje muchy. Počujúcich totiž zaujme prepojenie pôvodných replík Stokerovho románu s originálnymi textami dramatikov zo SDKS. Človek so sluchovým postihnutím síce intenzívne vnímal emócie postáv, čo cítili aj samotní herci, ale chýbalo mu veľa vynechaného textu. Nemal napríklad možnosť „počuť” motlidbu k satanovi, ktorá inak vyvolávala zimomravky. Namiesto presných slov si prečítal len: „Mína sa modlí k Satanovi…” Vtedy mali chuť zobrať ovládač a stlačiť 888. Tituliek sa obávali aj herci. To, či nebudú odvádzať pozornosť od deja, bolo otázne. Pre niektorých z nich, napríklad pre Draculu – Miloša Kusendu či Mínu – Katku Petrusovú, to bolo prvé predstavenie hrané pre nepočujúce publikum. Pochybností sa rýchlo zbavili a ako sami povedali, pohľad publika smeroval najmä na dej a na titulky sa otáčali len zriedka.

Dracula 3

V žiakoch i učiteľoch zanechalo divadlo hlboký zážitok, čo sa ukázalo aj na konci predstavenia, keď sa viacerí stavali a tlieskali s úsmevom od ucha k uchu. Veríme, že Staré divadlo bude s podobnými nápadmi pokračovať a čoraz viac nepočujúcich si bude môcť vychutnať dramatické umenie aj s novými vylepšeniami.

autorka článku a fotografií: Miroslava Dudášová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.