Kinopremiéry 2013: November

Filmový november sa bude niesť najmä v duchu osudových pokračovaní, romantiky a gangsteriek. Začiatkom mesiaca dorazí do kín druhá časť komiksovej marvelovskej série Thor: Temný svet, milovníci filmov Láska nebeská, Notting Hill či Denník Bridget Jonesovej si prídu na svoje pri britskej romantickej komédii Lásky čas. Jennifer Lawrence bude opäť bojovať na život a na smrť v ďalších Hrách o život a Ridley Scott zakotví v drsnom svete pašerákov drog.

Thor: The Dark World (Thor: Temný svet)Thor-The-Dark-World-Poster-London  

2013, Akčný / Dobrodružný / Fantasy
Réžia: Alan Taylor
Hrajú: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Kat Dennings, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Anthony Hopkins, Ray Stevenson
Štúdio: Walt Disney Studios Motion Pictures
Distribútor: Saturn

Slávny marvelovský hrdina Thor je späť. V pokračovaní tejto úspešnej gigantickej fantasy sa asgardský boh hromu snaží zaviesť mier a poriadok vo vesmíre. Starobylá rasa na čele s vodcom Malekithom však chce vesmír uvrhnúť opäť do temnoty. Thor musí čeliť tvárou v tvár nepriateľovi, ktorý je mocnejší než Odin, vládca bohov a celý Asgard dohromady. Vydáva sa na nebezpečnú výpravu, počas ktorej mu opätovne skríži cestu Jane Foster. Bude musieť Thor obetovať všetko vrátane nej, aby zachránil vesmír?

Prvú časť z roku 2011 nakrútil Kenneth Branagh, herec a režisér, ktorý s podobným žánrom nemal bohaté skúsenosti. Nakoniec však z komiksu vyčaroval slušnú, obsahovo a filmársky nápaditú hollywoodsku zábavu, o čom svedčia aj pozitívne celosvetové ohlasy.

Napriek tomu, že Branagh po premiére filmu Thor tvrdil, že bude režírovať aj pokračovanie, nakoniec zostal iba v producentskom kresle. Druhá časť pripadla tvorcovi seriálov spoločnosti HBO Alanovi Taylorovi, ktorý sa podieľal na mafiánskom seriáli Boardwalk Empire (2010) a fantasy Game of Thrones (2011). Z hereckého osadenstva zažiaria bok po boku opäť Chris Hemsworth, známy z marvelovského komiksu Avengers: Pomstitelia (2012), a Natalie Portman, ktorá zožala úspech v psychologickej dráme Čierna labuť (2010).

V kinách od: 7. 11. 2013

ABOUT TIME (Lásky čas)About-Time-2013-Movie-Poster-600x949

2013, Komédia / Dráma / Romantický / Sci-fi
Réžia: Richard Curtis
Hrajú: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie, Lindsay Duncan
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Tim Lake práve dospel do veku, keď mu otec môže prezradiť rodové tajomstvo. Po jednej silvestrovskej noci, kedy má Tim 21 rokov, sa od otca dozvedá, že všetci muži v ich rodine mali schopnosť cestovať v čase. Tim nemôže zmeniť históriu, ale môže zmeniť to, čo sa deje a čo sa mu prihodilo v jeho vlastnom živote. Rozhodne sa, že urobí svet lepším miestom.

Nájde si priateľku. Nie je to však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Keď odíde z Cornwallu do Londýna, kde sa stane právnikom, stretne tam krásnu, ale neistú Mary. Zamilujú sa do seba, ale nešťastná udalosť z cestovania v čase spôsobí, že sa nikdy nestretnú.

Richard Curtis, ktorý sa presadil ako režisér a scenárista duchaplných, iskrivých romantických komédií s britskými koreňmi ako sú Notting Hill (1999) či Láska nebeská (2003), prichádza s ďalšou podobne ladenou snímkou. V hlavných úlohách sa predstavia Rachel McAdams, ktorá si partnerku cestovateľa v čase zahrala už s Ericom Banom v romantickom sci-fi Žena cestovateľa v čase (2009) a Domhnall Gleeson, ktorý si menšiu úlohu zahral v dráme Anna Karenina (2012).

V kinách od: 7. 11. 2013

Hunger Games: The Catching Fire (Hunger Games: Vražedná pomsta)

the hunger games2013, Akčný / Dobrodružný / Sci-fi / Thriler
Réžia: Francis Lawrence
Hrajú: Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Woody Harrelson, Philip Seymour Hoffman, Stanley Tucci
Štúdio: Lionsgate
Distribútor: Forum Film SK

Po kasovom úspechu snímky Hry o život (2012) sa fanúšikovia tohto dobrodružného sci-fi môžu tešiť na ďalšie napínavé pokračovanie. Réžiu si po Garry Rossovi vzal na starosť Francis Lawrence, ktorý má na svojom konte sci-fi horory Constantine (2005) a Ja, legenda (2007). Hry o život vznikli na motívy bestselleru americkej spisovateľky Suzanne Collins. Vo filme tiež uvidíme viaceré postavy z predošlej časti vrátane Jennifer Lawrence, ktorá na seba výrazne upozornila romantickou tragikomédiou Terapia láskou (2012)

Katniss Everdeen dosiahla víťazstvo v Hrách o život aktom vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho neľútostným pravidlám. V druhej časti tejto filmovej série sa Katniss  vracia domov po víťazstve v 74. Hrách o život spoločne s ďalším vyvoleným, Peetou Mellarkom. Víťazi musia opäť opustiť rodiny a priateľov a vydať sa na okružnú cestu po všetkých krajoch Panemu.

Počas návštev jednotlivých krajov Katniss vycíti, že sa neodvratne schyľuje k revolúcii. Prekvapivé výsledky zápasu v drsnej reality show totiž povzbudili obyvateľov zeme Panem, aby sa postavili k odporu, a v krajinách sa formuje odboj. Kapitol má však ešte stále moc pevne v rukách, čoho dôkazom sú prípravy na 75. Hry o život, ktoré rozhodnú o budúcnosti celého Panemu.

 V kinách od: 21. 11. 2013

The Counselorthe counselor

2013, Thriler / Dráma / Krimi
Réžia: Ridley Scott
Hrajú: Michael Fassbender, Brad Pitt, Javier Bardem, Penélope Cruz, Cameron Diaz, John Leguizamo, Natalie Dormer
Štúdio: Chockstone Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Legendárny režisér Ridley Scott do povedomia vstúpil najmä ako tvorca vynikajúcich sci-fi thrilerov Votrelec (1979), Blade Runner (1982) a historických drám 1492: Dobytie raja (1992) alebo Gladiátor (2000). Naposledy nakrútil sci-fi horor Prometheus (2012), ktorý vyvoláva príjemnú nostalgiu nad priekopníckymi filmami, akými sú napríklad spomínaný Votrelec. Napriek tomu sa v Spojených Štátoch nedočkal výraznejšieho úspechu.

Vo svojom novom projekte sa Scott bude pohybovať vo sfére pašerákov drog. Svet mafiánov mu nie je cudzí, čo ukázal už v thrileri Americký gangster (2007). O scenár k filmu sa postaral známy spisovateľ Cormac McCarthy, autor úspešnej kriminálnej knihy Táto krajina nie je pre starých, ktorú na filmové plátno previedli bratia Ethan a Joel Coenovci v roku 2007.

Hlavnou postavou thrileru je právnik, ktorý si chce prilepšiť zdanlivo jednorazovým obchodom s drogami. Veľmi rýchlo sa však zaplieta do reťaze zrady a násilia a toto rozhodnutie ho napokon stiahne do víru nezastaviteľných udalostí s fatálnymi dôsledkami.

Vo filme sa zablysne celý rad hollywoodskych hviezd. Za zmienku stojí Michael Fassbender z filmov Hanba (2011) a Prometheus (2012), Brad Pitt, ktorý si v tomto roku zahral v horore Svetová vojna Z (2013), a Javier Bardem, dokonalý záporák, ktorý svoje herecké majstrovstvo naposledy predviedol v bondovke Skyfall (2012).

V kinách od: 28. 11. 2013

 autorka článku: Mária Pánisová
zdroj fotografií: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.