Nová sezóna DAB hmýri životom

Mesiac september znamená vždy čosi nové. Je to akýsi január nielen pre študentov, ale aj pre divadlá. Tak ako si študenti dávajú predsavzatia do nového akademického roka, tak aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje pre nás zopár svojich plánov.

Ideové uchopenie celej sezóny tento rok netkvie v žánre hier, ale v ich hlbšej myšlienke. Divadlo Andreja Bagara chce túto sezónu osloviť väčší počet divákov prostredníctvom rôznych žánrov pripravovaných hier. To, čo všetky hry spája ozrejmil Daniel Majling:

„ Pozývame vás do vzrušujúcej sezóny, v ktorej sa na hmýrenie sveta pozriete z vtáčej perspektívy. Ľudia sú niekedy pracovití ako mravce. Cítia k sebe spolupatričnosť ako včely. Inokedy sa však skrývajú za tapetami ako ploštice alebo sú doslova škodcami ako potkany. Mozaika ľudského spoločenstva má všetky tieto podoby.”

Koncom januára 2014 uvedie DAB hru  nemeckého dramatika Gerharda Hauptmana – Potkany v réžii Romana Poláka. Ako ozrejmil dramaturg Daniel Majling, ide o hru, ktorá obsahuje dve veľmi silné zložky: „Prvá zložka je veľmi silný sociálny apel tejto hry; je to o ľuďoch, ktorí sa pohybujú po periférii tejto spoločnosti, úplne obyčajní ľudia, ktorí túžia po tom, aby prežili nejaký šťastný život v rodine. Bohužiaľ, nie je im dopriate ani to a to je vlastne druhá silná stránka tejto hry a to je veľmi silný rodinný príbeh.” Tieto dve zložky tak robia hru dramaticky zaujímavou, analytickou a pútavou. Inscenácia Potkany nie je len pre náročného diváka, pretože tento príbeh sa môže stať každému, a tak je vhodná pre ľudí, ktorí neprídu do divadla len relaxovať, ale aj zamyslieť sa a poučiť.

Divadlo Andreja Bagara uvedie aj ďalšiu komediálnu premiéru od anglického dramatika Arthura Wing Pinera – Sudcove starosti. Dej sa odohráva vo viktoriánskom Anglicku v čerstvej rodine manžela, ktorý si vezme druhýkrát vydatú ženu. Avšak táto žena zatají svoj vek, tak aj jej syn z prvého manželstva musí zatajiť svoj vek. Neskôr prichádza priateľ ich rodiny, ktorý pozná skutočný vek oboch postáv a tým roztočí kolotoč zábavných situácií utajovania a vzájomných mužsko-ženských situácií. Inscenáciu režíruje Svetozár Sprušanský a premiéra je naplánovaná na 4. apríla 2014.

Predvečer Dňa detí bude patriť rozprávkovej klasike Ferdovi Mravcovi v réžii Jakuba Nvotu. „Chce urobiť vizuálne zaujímavú inscenáciu, v ktorej budú použité prvky akrobacie, pretože to, čo sa nám zdá jednoduché ako prejsť cez cestu je pre malého mravčeka veľké dobrodružstvo a k tomuto všetkému Jakub prispôsobil celý tvorivý tím, výtvarníkov scény, budú použité trampolíny, rôzne akrobatické náčinie, ktoré spravia rozprávku pútavou pre menšieho diváka,” informuje Daniel Majling. Tak bude hra vizuálne pestrá a nie príliš zaťažená hovoreným slovom, preto osloví široké detské obecenstvo.

Počas Adventu DAB uvedie krehkú rodinnú inscenáciu na motívy poviedky od Trumana Capoteho – Vianočná spomienka. Ako prezradil režisér hry Svetozár Sprušanský:

„Je to príbeh 7 ročného chlapca, ktorý spomína na svoje posledné detské Vianoce so svojou 70ročnou tetou, ktoré prežili výlet v jednom akoby starobylom dome za vianočným stromčekom, pečú koláče. Je to taká krehká rodinná inscenácia pre malých a veľkých.”

Zámer tvorcov je vyvolať pocit harmónie a vianočného upokojenia sa. K tomu by mali prispieť herecké výkony Lenky Barilíkovej a Mariána Viskupa. To, čím bude hra výnimočnejšia a zaujímavejšia je, že bude obohatená o 5 až 6 veľkých vianočných songov preložených do slovenského jazyka. Pesničky otextoval Peter Uličný a hudobné aranžmá pripraví Peter Zagaj. Premiéra je plánovaná na 24.októbra 2013 v štúdiu DAB.

Pre viac informácií, ako aj objednávku lístkov na jednotlivé inscenácie, kliknite na www.dab.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.