Študentská kvapka krvi i tento rok

Považovaná za samozrejmosť a predsa tak potrebná. Pár litrov vzácnej červenej tekutiny prúdi v každom z nás. Naše rozhodnutie darovať krv môže zachrániť nejeden ľudský život.

Darovanie krvi je jednou z mnohých činností Slovenského Červeného kríža. Ako každý rok, tak i tento sa začiatkom októbra odštartoval už 19. ročník úspešnej kampane Študentská kvapka krvi, ktorá potrvá do 15. novembra .

Nemusíš robiť nič – tak znie heslo tohtoročnej Študentskej kvapky krvi. Kampaň organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.

ŠKK 2013

Do Študentskej kvapky krvi je zapojená i naša univerzita a všetci, ktorí chcú darovať krv, tak môžu urobiť už stredu 16. októbra na pôde Fakulty sociálnej práce a zdravotníctva UKF.

Študentská kvapka krvi je zameraná najmä na slovenské školy, ale aj firmy a organizácie. Jej cieľom je prilákať čo najviac ľudí, predovšetkým mladých, čím sa zabezpečuje dostatočné množstvo krvi v našom zdravotníctve. Darcom sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý váži viac ako 50 kg. Muži môžu krv darovať maximálne 4 razy do roka, zatiaľ čo ženy 3 razy.

Každý deň sa veľa ľudí, či už vlastným pričinením, alebo pričinením iných ocitá na prahu smrti. Počas svojej dvadsaťročnej tradície získala Študentská kvapka krvi niekoľko tisíc pravidelných darcov. Aj tvoje rozhodnutie darovať túto vzácnu tekutinu, môže zmeniť to najcennejšie, čo človek má – ľudský život.

autorka článku: Dominika Rimovská
zdroj fotografií: www.redcross.sk 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.