Posledný Rok v Kocúrkove

„Len aby sme v hanbe nezostali,“ zaznelo v Divadle Andreja Bagara v Nitre posledný raz. Predstavenie Rok v Kocúrkove odišlo z dosiek vo veľkom štýle.

rok v kocurkoveDo hry nás uviedol sám autor Ján Chalupka, ktorý sa nezaprel a ostal verný svojmu jazyku, slovakizovanej češtine. Možno by tento jazyk vyznel zvláštne, ale Martin Šalacha v role dôstojného farára stvárnil túto postavu naozaj pôsobivo. Ťažko hodnotiť výkony hercov individuálne, pretože ako celok vytvorili nezabudnuteľný zážitok. Či už to bol Juraj Hrčka ako Kostolník s bicyklom na chrbte a svojou hláškou „sánky s vozom“ namiesto „nazdravie“ alebo Renáta Ryníková ako lenivá Anička. Tesnošilovcov stvárnili Ján Grešo a Eva Večerová. Ich večné zachytávanie vody z deravej strechy a trefné dialógy všetkých pobavili. Navyše keď na návštevu prišla suseda Daniela Kuffelová (ale na pár minút, lebo vždy mala koláč v rúre) okrem zberania vody zbierali aj klebety.

Kocúrkovorok v kocurkove

Vydajachtivú Aničku Tesnošilovú zaujímal len príchod mladého učiteľa Svobodu (Daniel Ratimorský), ten však na „vizitu“ neprišiel, aj keď dostal „invitáciu“. Očarila ho totiž krásna a skromná Ľudmila (Gabriela Marcinková), ktorej sľúbil vernosť, čím potešil najmä jej otca Procházku (Peter Ozlík) a skrížil plány Tesnošilovcom. Tak sa skončilo prvé dejstvo, aby diváci zistili, že v tom druhom zistili, že bude všetko naopak.
Pytačky sa odohrávali aj tu, namiesto mladej Johanky (G. Marcinková) dostal Honzík Tesnošil (Peter Oszlík) starú Trasoritku (D. Kuffelová). Aby predišiel sobášu, dal sa zverbovať generálom Dunaparti (J. Hrčka), ktorý si v prípade potreby vedel prehodiť obočie z bradou a mohol tak vyrozprávať svoje príbehy z mladosti. Práve on bol totiž stratenou láskou Trasoritky a pred oltárom sa všetko vysvetlilo. Veď stará láska sa predsa dočkala.
Rok v Kocúrkove je spojením viacerých Chalupkových hier, kde sa snúbil humor a nečakané groteskné situácie. Ján Chalupka, autor a uvádzač, priamo vstupoval do dialógov postáv, napomínal ich spôsobom sebe vlastným.
Postavy z Kocúrkova skončili a nikto v hanbe neostal. Určite v nej neostane ani samotné predstavenie, ale bude príjemnou spomienkou na vtipné životy obyčajných ľudí, stvárnených skvelými hercami nitrianskeho divadla.

Autorky článku: Mária Brišová, Andrea Janovská, Martina Hatňanková
Foto: Collavino

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.