S trochou šťastia od Corgoňa

Len málokto z dochádzajúcich študentov pozná Nitru dokonale. Ak sa však rozhodnete túlať sa mestom a spoznávať ho, určite nevynechajte návštevu snáď najkrajšej tunajšej historickej časti – Horného mesta. Jeho súčasťou je aj Pribinovo námestie, kde môžete vzhliadnuť skvostnú a zrejme najznámejšiu miestnu sochu. Nitrania jej dali meno Corgoň.

Postavená bola pravdepodobne v roku 1820 akademickým sochárom Vavrincom Dunajským. Nachádza sa presne na rohu dvojpodlažnej budovy Kluchovho paláca a postaviť si ju dal ako vonkajšiu ozdobu vtedajší nitriansky biskup Jozef Kluch. Sochárovi ako námet zrejme slúžila mytologická postava boha Atlasa, ktorý bol odsúdený na podopieranie stĺpov, na ktorých spočívala obloha. Nitriansky Atlas doposiaľ podopiera celé jedno poschodie budovy. A, samozrejme, spája sa s ním nejedna legenda.

Pribinovo námestieSnáď najznámejšou je legenda o nitrianskom kováčovi Corgoňovi, podľa ktorého je socha pomenovaná. V 16. storočí žil v Hornom meste a bol skutočným silákom. Keď udrel kladivom na nákovu, zachvelo sa celé Horné mesto. To neskôr aj zachránil pred ničivými tureckými vpádmi. Keď Turkom nechýbalo veľa k tomu, aby prekročili hradný val Nitrianskeho hradu, prišiel obrancom mesta na pomoc práve Corgoň. Dolu Palánkom rozkotúľal obrovské kamene, čím Turkov vystrašil. A nielen tým. Sám so svojou mohutnou postavou a uhoľným dymom začiernenou tvárou pôsobil desivo. Turci si mysleli, že je azda diabol, a preto sa dali na útek. Takto sa podarilo Corgoňovi odvrátiť prvý útok Turkov na Horné mesto.

Šťastie hneď za rohom. Alebo na rohu?

CorgoňCorgoň však dnes nie je iba kultúrnou pamiatkou a sochou, ktorá púta pozornosť okoloidúcich. Podľa rôznych povier dokáže byť nápomocným a nosí šťastie. A úprimne povedané, okrem vedomostí je to práve šťastie, ktoré potrebujú počas skúškového obdobia všetci študenti. Stačí sa vraj dotknúť palca tejto impozantnej sochy a dostaví sa akosi samo. Príliš jednoduché, ale prečo to aspoň neskúsiť? A okrem toho nosí šťastie rôzneho druhu. Pomôcť vie tiež vydajachtivým dievčatám i chlapcom, ktorí chcú získať lásku svojej vyvolenej.

Po šťastí je v dnešnej dobe obrovský dopyt a často je to nedostatkový „tovar“. No nitrianski študenti ho majú rovno za rohom. Alebo na rohu? Skúste sa dotknúť jeho palca a možno postačí uveriť. Určite nebudete prví ani poslední, ktorí stavili na poveru. Veď svedčí o tom očividne najviac zničený palec na nohe Corgoňa. A keď sa vám bude zdať, že počas skúškového máte toho na pleciach zrazu veľmi veľa, spomeňte si na túto sochu.

Autorka článku: Kristína Biela
Foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.