Film v súčasnom umení

Druhý ročník výstavy FILM. Directed by Artists 2 s podtitulom Film v súčasnom umení sa začal slávnostnou vernisážou v Nitrianskej galérii. Umelci na nej predstavili svoje videnie filmu v rôznych podobách umeleckého prejavu.

Fenomén filmu ľudí zaujímal od jeho vzniku a súčasné moderné umenie tiež nie je výnimkou. Druhé pokračovanie úspešnej výstavy Film v súčasnom umení reflektuje zmeny a najmä vplyv, ktorý pohyblivé obrázky majú na fungovanie spoločnosti a kultúry. Nitrianska galéria poskytla svoje priestory 19 autorom a autorkám zo Slovenska, Česka a Maďarska.

„Na jednej strane ide o vzťah filmu so súčasným, klasickým umením a na druhej strane sa nám podarilo nájsť také diela, ktoré pracujú so širokým spektrom médií – grafika, kresba, maľba, fotografia a inštalácia ako performancia,“ hovorí kurátorka výstavy Barbora Geržová.

Návštevníci si môžu pozrieť rôzne diela, ktoré sú síce ovplyvnené filmom, ale nemusia mať nevyhnutne podobu filmu alebo videa. Tohtoročnou zaujímavosťou je performancia s názvom Celovečernica. Pri nej diváci sedia na sedačkách ako v kinosále, avšak pomocou palcov si tlačia na očné viečka, čím na sietnici vznikajú tlakové obrazce, teda ich súkromný film.

Výstava takisto prezrádza tajomstvá výroby filmu. Zaujímavo zobrazuje napríklad film Godzilla, a to pomocou chameleóna zatvoreného v akváriu, okolo ktorého sú inštalované „malé mrakodrapy“. Následne sa tento obraz premieta na stenu a pomocou dramatickej hudby dotvára obraz, že tento malý tvor terorizuje mesto.

Okrem iného sa na výstave nachádzajú aj diela takzvaného storyboardu – obrazového scenára v kombinácii s prvkami komixu. Atraktívne sú aj diela, ktoré sú postavené na prepise z pohyblivého média filmu do statického média maľby.

Nadväzujúci druhý ročník filmovej výstavy potrvá do 24. novembra v priestoroch Reprezentačných sál Nitrianskej galérie.

Autorka článku: Martina Hatňanková
Foto: Mária Brišová, autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.