AiS2 už aj v mobile

Priali ste si niekedy, aby vám mobil ukázal rozvrh, objednal obed či navrhol najlepšie spojenie hromadnej dopravy na potrebnú fakultu? Nech sa páči!

Hlavná ponuka aplikácie UniApps

Koncom septembra tohto roku bol v mobilnom obchode Google Play spustený program UniApps pre našu univerzitu. Zatiaľ je v skúšobnej verzii. Preto, aby mohli študenti využívať aplikáciu, musia ich mobily fungovať na operačnom systéme Android.

Napriek tomu, že ide o skúšobnú verziu, aplikácia UniApps už teraz ponúka prehľad denného rozvrhu. K nemu pridáva podstatné informácie o každej vyučovacej hodine: čas, spôsob hodiny (prednáška, seminár alebo laboratórne cvičenie) a miestnosť, v ktorej sa hodina odučí. UniApps disponuje tiež rýchlym nahliadnutím do grafikonu MHD mesta, v ktorom sa nachádza daná univerzita. V hlavnom menu aplikácie sa zobrazuje výber z dennej tlače, a to Pravdy a Hospodárskych novín. Po presune prstom doprava sa objaví funkcia súkromných správ, ktoré môžete prijímať a tvoriť. Nahratie vlastnej profilovej fotky či zoznam študentov univerzity je čisto doplnkovou službou.

Čaká sa na rozšírenie

Zobrazenie rozvrhu hodín v mobilnej aplikácii UniApps

Vývojári UniApps avizovali rozšírenie aplikácie o ďalšie funkčné možnosti, presnejšie o komplexný stravovací systém, vďaka ktorému si niekoľkými kliknutiami na obrazovku objednáte obed. Podľa ich slov nebude v aplikácii chýbať ani prehľad medzimestských dopravných spojov. K tomu chcú vývojári pridať možnosť, aby vám telefón na základe termínov vyučovacích hodín a premávky MHD určil ten najlepší a najrýchlejší spoj. Tretí ucelený systém by mal poskytovať možnosť prihlásenia sa na skúšky a kontrolný list, ktorý vám pripomenie, kedy sa prihlásiť na predmety, skúšky či záverečné práce.

Spustenie aplikácie

Pre stiahnutie UniApps sa musíte cez počítač prihlásiť do systému AiS2, kde v úvodnej ponuke v ľavom rohu objavíte odkaz s názvom Správa používateľov. Po jej otvorení kliknite na odkaz Nastavenia pre mobilné aplikácie. Následne sa vám otvorí kontextové okno s textovým a plošným kódom. Spustíte UniApps, vyberiete si svoju univerzitu a program vás požiada o zadanie textového kódu, ktorý ste získali zo systému AiS2. Potom už môžete program naplno využívať.

Aplikáciu nájdete v spomínanom mobilnom obchode Google Play, kde si ju môžete stiahnuť zadarmo. Určite vás poteší aj relatívne nízka veľkosť súboru – len 2,1 MB.

Okrem našej univerzity tento systém na Slovensku využíva aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Ekonomická univerzita v Bratislave, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Paneurópska univerzita v Bratislave.

autor: Matúš Veselý
foto: mojandroid.sk, UniApps