Čítaj.to – čítaj čo?

Sú ľudia, ktorí s knihou v ruke zaspávajú i vstávajú, jedia, sedia v krčme alebo vďaka nim prežijú prednášky v škole. Na druhej strane sú chorobní „nečítači“ kníh, ktorí siahnu po knihe len z výnimočných dôvodov alebo pod hrozbou pedagóga. Pre obe skupiny vznikol zaujímavý projekt s názvom čítaj.to.

Keď vynecháme skriptá a bulvárne časopisy, ostanú nám v rovnici knihy na takzvané „dobrovoľné čítanie“. Sú to knihy, ktoré nečítame preto, lebo z nich máme napísať seminárku, ale tie, ktoré sa nám páčia, oslovil nás ich obsah alebo pochádzajú z pera obľúbeného autora. Pri tomto výbere pomáha tiež nový projekt partie študentov aj z UKF – webová stránka čítaj.to. Hoci jej zameranie znamenalo zaregistrovať doménu na ostrove Tonga, tento projekt nie je vôbec exotický, iba pomáha nájsť mladým ľuďom to, čo ich bude baviť. Ide o webovú stránku zameranú na recenzie kníh, ktoré pomôžu každodenným čitateľom, aj tým, ktorí neradi čítajú.

„Cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí majú chuť prečítať si nejakú knihu, no potrebujú poradiť, usmerniť, odporučiť,“ upresňuje Zuzana Vrecková, študentka UKF a zároveň šéfredaktorka stránky.

Šesť ľudí a nápad písať recenzie štipľavo

Nie je totiž recenzia ako recenzia. Kým tie odborné vystihujú klady a zápory diela akademickým jazykom, ktorý im síce pridáva na odbornosti, ale je pre mnohých nezrozumiteľný, tak tieto recenzie sú odrazom slovníka študentského. Knihy sú priblížené na základe pocitov a dojmov recenzenta a orientujú sa na to, aby si knihu prečítal aj niekto, kto inak od kníh bočí. „Recenzie sú písané svižne, zábavne, štipľavo, pričom kombinujeme posolstvo knihy so subjektivitou autora recenzie. Niečo také, ako keby vám o knihe rozprával kamarát,“ dodáva Zuzka.

Zakladateľský tím čítaj.to
Zakladateľský tím čítaj.to

Rozbehnúť projekt tohto typu je náročné, no kde je chuť, tam je aj cesta. Základom projektu bolo nájsť vhodných recenzentov a ako pribúdali oni, množili sa aj recenzie na stránke. Aj vďaka tomu je za necelý rok na stránke viac ako 300 recenzií a nedávno jej bolo pridelené ISSN číslo, čo z nej robí naozajstné online periodikum.

Každý deň na stránku pribudnú nové recenzie, preto má vlastných editorov, ktorí boli vybraní z radu vlastných recenzentov. Tí pravidelne recenzie kontrolujú a následne publikujú.

Čítaj.to bez rozdielu

Práve rôznorodosť kníh, zrecenzovaných na stránke, ponúka čitateľom slobodu vo výbere a širokú škálu tém, ktoré knihy riešia. A tým stiera rozdiely medzi knihami, rovnako sa nebráni recenzovaniu e-kníh.

 foto: archív čítaj.to

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.